Haszan Róháni kijelentésével arra reagált, hogy Nagy-Britannia az európai országoknak közös haditengerészeti missziót javasolt: európai irányítású tengerhajózás-védelmi egység létrehozását. A címzettek közül többen jelezték, hogy nekik is érdekük a stratégiai fontosságú szoroson keresztüli hajóforgalom biztonságának megőrzése, ennél fogva nem zárkóznának el a csatlakozástól.
"Külföldi csapatok jelenléte a Perzsa(Arab)-öbölben nem biztonságosabbá tenné a helyzetet, hanem még feszültebbé" - mondta Róháni.
Egy szóvivője mindehhez hozzátette: Irán elvárja az Európai Unió összes tagállamától, hogy ne támogassa a provokatív brit javaslatot.
A brit védelmi minisztérium ugyancsak vasárnap közölte, hogy már lépett a maga részéről a misszió ügyében: megérkezett egy második brit hadihajó az öbölbe tartály- és más hajók védelmére.
Ben Wallace brit védelmi miniszter bejelentette: London diplomáciai megoldással szeretné elérni, hogy biztosítsák a hajózás szabadságát a Hormuzi-szorosban, de haditengerészete továbbra is vigyázni fogja a brit hajókat.
A két brit hadihajó egyike a Duncan nevű romboló, a másik a Montrose nevű fregatt. Öbölbe vezénylésük oka, hogy Irán a múlt héten lefoglalta a Stena Impero brit tartályhajót válaszul arra, hogy július elején a brit királyi tengerészgyalogság Gibraltárnál lefoglalta a Grace 1 nevű iráni tartályhajót azzal a gyanúval, hogy Szíriába akart kőolajat szállítani, megsértve az Európai Unió által a szíriai rezsimmel szemben bevezetett szankciókat.
MTI