Koronavírus elleni oltást kap egy nő az indiai Calcuttában. Az ázsiai országban is a vakcinától várják az áttörést a járvány elleni küzdelemben.
A pandémia visszaszorítását célzó erőfeszítéseknek azonban egyelőre továbbra sincs kézzel fogható eredménye. A hét második felében ugyanis ismét rekordszámú új fertőzöttet regisztráltak.
Újdelhi tájékoztatása szerint Indiában a megbetegedések száma jóval gyorsabban nő, mint a járvány tavalyi első hulláma idején. A kormány szerint ez elsősorban az emberek tömeges összejöveteleire és a maszk mellőzésére vezethető vissza. Komoly probléma továbbá az is, hogy nincs elegendő vakcina.
"A mutatók és az adatok riasztóak. Ehhez nem fér kétség. Sokan el sem tudják képzelni, mennyire súlyos a helyzet. Drámai emelkedést tapasztalunk a fertőzések terén, és ez sajnos várhatóan még rosszabb lesz"
- nyilatkozta egy orvos.
Indiában a pandémia tavalyi kezdete óta mintegy 13 millióan kapták el a vírust, amivel az 1,3 milliárd lakosú ország a harmadik a világon az Egyesült Államok és Brazília után.
Rohamtempóban oltanak eközben a világ legnépesebb országában. A Kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság tájékoztatása szerint az ország 31 tartományában 150 millió adag vakcinát oltottak el.
Peking utasítása nyomán ráadásul további központokat jelölnek ki, ahol folytatják a lakosság immunizálását. Az oltási kampány 2020. decemberében kezdődött.
A világ legnépesebb országában mintegy 90 ezer koronavírusos esetet regisztráltak 2019 vége óta. Ugyanennyien gyógyultak meg, és 5 ezer alatt van a halálozások száma.
Ez már Ausztrália. A kontinensnyi országban azt mérlegeli a kormány szakértők bevonásával, hogy az AstraZeneca készítményét alkalmazzák-e. Ha pedig igen, akkor kiket oltsanak a brit-svéd vakcinával.
Canberra végül úgy döntött, hogy ezentúl csak a 70 évesnél idősebbeket fogják beoltani az AstraZeneca koronavírus elleni készítményével.
A kormányfő ugyanakkor azt is megerősítette, hogy a brit-svéd gyár oltóanyagának előállítását folytatják, miután arra továbbra is szükség van.
"Nincs olyan válasz, ami biztosan megfelelő lenne mindenki számára a vakcinát illetően. Annyi bizonyos, hogy annak ellenére, hogy alacsony, mégis komoly az oltóanyag használatának kockázata. Az 50 évesnél fiatalabb korcsoportba tartozók ezért maguk dönthetik el, hogy kérik-e beoltásukat az AstraZeneca-vakcinával vagy nem"
- közölte a miniszterelnök.
Scott Morrison azt is megerősítette, hogy a brit-svéd gyártó által forgalmazott szérum helyett inkább a Pfizer/BioNtech vakcináját használják. Hozzátette azt is, hogy Ausztrália 20 millió adagot rendelt az amerikai-német készítményéből, és tárgyalásokat folytat még több oltóanyag beszerzéséről.
HírTV