II. Rákóczi Ferenc fejedelem Habsburg-ellenes megmozdulása során szerette volna a seregét feltölteni az Érmelléken. 1703-1704 között az egyik toborzó tábora Biharon volt. A tábort a Nagyváradon állomásozó Habsburg sereg megsemmisítette.
Csorba Mihály, a Bihari Gáspár András Iskola igazgatója, történész: "1704-ben történt ez az esemény. Ugyanebben az évben választották Erdély fejedelmévé, utolsó fejedelmévé, úgyhogy úgy gondoltuk, hogy a fejedelem és kurucai szimbolikusan is egy kicsit találkozzanak itt Biharon, és egy emlékhelyet hozzunk létre ennek a 320 éve történt eseménynek, illetve annak az eszmének, amelyet Rákóczi képviselt, Istennél, a hazáért és a szabadságért."
A megemlékezés több helyszínen zajlott. A nemrég felújított és átadott várad-velencei kultúrotthonban a Művészeti Líceum magyar tagozatos diákjaiból álló szimfonikus zenekarának névadó ünnepségét tartották. A 32 tagú zenekar a Rákóczi Szövetség első elnökének, Halzl Józsefnek a nevét vette fel.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke: "Amikor magyarországi diákok utaznak Erdélybe, vagy erdélyiek Magyarországra, vagy bármilyen irányba a Kárpát-medencében, illetve mikor találkozunk, akkor meg tudunk erősödni, meg tudunk erősödni a hitünkben, hogy ez a kultúra, ez a nyelv, ez a nemzet összeköt bennünket."
A Nagyváradi Művészeti Líceum a régió egyetlen magyar művészeti oktatást biztosító középiskolai intézménye, ahol érettségiig tanulhatnak anyanyelvükön a gyermekek. A névadó ünnepségen egy alapító okiratot is aláírtak, amellyel az iskola vezetősége elköteleződést vállalt a Rákóczi Szövetség programjai mellett.