A tájékoztatás szerint Joe Biden elnök kormányzata felülvizsgálja a dél-amerikai ország vezetésének elszigetelését célzó szankcióit, és egyeztetni fog a nemzetközi partnerekkel a nyomásgyakorlás erősítése érdekében, így próbálva kikényszeríteni a szabad és tisztességes választásokat.
Kiemelték: az érintettek hazatérése nem biztonságos a fennálló körülmények miatt.
Biden a tavalyi elnökválasztási kampányban ígéretet tett arra, hogy győzelme esetén az Egyesült Államok menedéket fog nyújtani a gazdasági összeomlás, humanitárius válság és belpolitikai káosz sújtotta Venezuelából érkezők számára.
A bejelentett intézkedés értelmében a már az országban tartózkodó venezuelaiak kérelmezhetik az ideiglenes, egyelőre másfél évre szóló tartózkodási és munkavállalási engedélyt.
Donald Trump előző amerikai elnök több felszólítás ellenére sem rendezte a venezuelaiak jogi státuszát. Ugyanakkor jelentősen szigorította az országot sújtó gazdasági korlátozásokat Nicolás Maduro államfő 2018-as választási győzelmét követően, amelynek eredményét a Nyugat nem ismeri el.
"Az Egyesült Államok nem siet a szankciók feloldásával. De azt fel kell ismerni, hogy az egyoldalú büntetőintézkedések az elmúlt négy évben nem hoztak eredményt" - mondta egy névtelenséget kérő amerikai kormányzati tisztségviselő.
Hozzátette, a Maduro-rezsim megtanulta kijátszani az olajszektort célzó korlátozásokat, ezért új stratégiát kell kidolgozni a szövetségesekkel, és azt is fontos garantálni, hogy a szankciók a vezetőket sújtsák, s ne okozzanak fölösleges szenvedést a lakosságnak.
A súlyos gazdasági és politikai válsággal küzdő Venezuelából eddig mintegy ötmillióan menekültek el, a többség a környező államokba, de sokan kötöttek ki például Floridában is. A hiperinflációtól és devizahiánytól szenvedő ország alig tud élelmiszert, gyógyszereket és a mindennapi élethez szükséges árukat importálni.
MTI