Eddig még nem volt példa az Európai Unió történetében teljes jogú tag távozására, most azonban 47 év után Nagy-Britannia elhagyja a közösséget. A kilépési megállapodás közép-európai idő szerint 2020. január 31-én pénteken éjfélkor lép hatályba és mint arra Iain Lindsay rámutatott, ez egy nagyon jelentős nap a britek életében, hiszen Nagy-Britannia visszaveszi a szuverenitását és visszanyeri a függetlenségét az Európai Uniótól.
A budapesti brit nagykövet szerint London olyan lehetőséget kap, hogy erősebb kapcsolatot alakítson ki a világ többi részével különösképpen gazdasági értelemben.
Az Európai Unióból lépünk ki, de nem fordítunk hátat Európának, továbbra is a második legnagyobb gazdaság leszünk Európában, továbbra is a vezető európai NATO-hozzájárulók leszünk. Ez egy jelentős pillanat, de nagyon erős üzenet az, hogy egy szervezetből lépünk ki, nem pedig Európát hagyjuk el
– hívta fel rá a figyelmet a Iain Lindsay.
Földi-Kovács Andrea kérdésére, hogy a kilépés pillanatára pozitívan vagy negatívan emlékeznek-e a britek, a nagykövet elmondta, mindenképpen pozitív momentumról van szó, hiszen a négy évvel ezelőtti demokratikus népszavazáson 33 millió brit adta le a voksát és az emberek többsége a kilépés mellett szavazott, az egymást váltó kormányok pedig elkötelezettek voltak abban, hogy valóra váltsák a referendum eredményét.
A decemberi nagy-britanniai választás világosan megmutatta, hogy Boris Johnson miniszterelnöknek nagyon erős felhatalmazása van arra, hogy kivezessen minket az unióból és új kapcsolatokat alakítson ki a világ többi részével
– tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy mit jelent az, hogy az Egyesült Királyság visszanyeri szuverenitását a diplomata rávilágított, a jövőben a britek nem a Brüsszel által meghatározott szabályok elfogadói, hanem a londoni parlament által hozott döntések követői lesznek.
Sokkal közelebb jön a demokrácia hozzánk
– fűzte hozzá.
A nagykövet ismertetése szerint az idén, az átmeneti időszakban Nagy-Britannia továbbra is elkötelezett marad az európai uniós szabályok iránt, de
jövő év januártól teljes mértékben visszanyeri a saját ügyei, a jogalkotása, a saját törvényei feletti ellenőrzést, a kereskedelem, valamint a bevándorlás feletti ellenőrzést is.
Iain Lindsay adásunkban magyarul is üzent a Nagy-Britanniában élő magyaroknak:
A magyaroknak nem kell félniük, nem kell elhagyniuk az országot, az Egyesült Királyságot. Az emberek jogait garantálják a kilépési megállapodás alatt, amit az Európai Unióval kötöttünk, illetve a nemzetközi jog is szavatolja azt, az európai jog és a brit jog is. Nem kell senkinek elhagynia az Egyesült Királyságot akár ma, vagy az év végén, ezek a jogok mind garantáltak.
A teljes beszélgetés:
Zöldhegyi Katalin tudósítónk jelentkezett élőben Londonból:
Kumin Ferenc: Ezért a döntésért büntetni a briteket nem szabad
Hír TV