A kínai elnök úgy vélte, hogy ezek a kapcsolatok egyre érettebbek és stabilabbak, különösen azóta, hogy a két vezető idén májusban meghirdette országaik "átfogó stratégiai partnerségének új korszakát". A szoros együttműködés elsősorban olyan, mindkét fél számára fontos kérdéseket érint, mint Tajvan, az ukrajnai háború és az amerikai vezetésű nemzetközi renddel való szembehelyezkedés.
Hszi felidézte, hogy az elmúlt évben Putyinnal három alkalommal találkozott Pekingben, Asztanában és Kazanyban, de telefonhívások, levélváltások útján és más eszközök révén is tartják a kapcsolatot, "őszinte eszmecserét" folytatva a főbb nemzetközi és regionális kérdésekről.
A több területen folytatott gyakorlati együttműködés kézzelfogható eredményeként említette a Kínába irányuló szibériai gázvezeték befejezését és idén közös kulturális programok indítását "a két nép közötti kötelékek megerősítése érdekében". Peking és Moszkva másfelől a BRICS-csoport és a Sanghaji Együttműködési Szervezet elnökeként is támogatja egymást, jelentősen hozzájárulva a globális dél közötti szolidaritáshoz és együttműködéshez - tette hozzá.
Vlagyimir Putyin júliusban az SCO kazahsztáni csúcstalálkozóján kijelentette, hogy a Moszkva és Peking jelenleg "közös történelmének egyik legjobb időszakát éli", ám nem akar létrehozni semmilyen blokkot vagy szövetséget, együttműködésük pedig "nem irányul senki ellen".
Forrás: MTI
Fotó: MTI