Edward Jau hongkongi kereskedelmi miniszter "vadnak, aránytalannak és észszerűtlennek" minősítette az amerikai büntetőintézkedéseket, amelyek Carrie Lamot és tíz hongkongi, illetve kínai tisztségviselőt sújtanak a nemrégiben bevezetett nemzetbiztonsági törvény miatt.
A tárcavezető figyelmeztetett, hogy az intézkedésnek negatív következményei lehetnek a távol-keleti pénzügyi központban tevékenykedő amerikai vállalatok számára.
A Kína hongkongi összekötő irodáját vezető Lo Hui-ning, aki szintén a szankciókkal sújtott tisztségviselők között van, közleményében barbárnak és durvának nevezte az amerikai intézkedéseket.
Azt írta: egyértelműen fény derült rá, hogy az amerikai politikusok a Kína-ellenes káoszt támogatják Hongkongban.
Lo megjegyezte: az ellene hozott szankciók azt mutatják, hogy jól végzi a dolgát országa és Hongkong érdekében.
Chris Tang, a város szintén szankciókkal sújtott rendőrfőnöke aláhúzta: az ő felelőssége az ország és Hongkong biztonságának fenntartása, és a büntető intézkedések semmit sem jelentenek számára.
Az amerikai pénzügyminisztérium indoklása szerint Lam és az érintett tisztségviselők aláásták Hongkong autonómiáját és korlátozták a lakosság szabadságjogait.
A szankciók Carrie Lam mellett sújtják még Chris Tang hongkongi rendőrfőnököt, John Lee biztonsági tárcavezetőt, Teresa Cseng igazságügyi minisztert és a Kínai Kommunista Párt, valamint a kínai kormány több vezető tisztségviselőjét, köztük Cseng Jenhsziungot, a hongkongi nemzetbiztonsági iroda vezetőjét is. A büntető intézkedések értelmében befagyasztják az érintettek esetleges amerikai vagyonát és megtiltják amerikai állampolgároknak és intézményeknek, hogy üzleti kapcsolatokat létesítsenek velük.
A Hongkongra vonatkozóan elfogadott kínai nemzetbiztonsági törvényt hevesen bíráló külföldi kormányok és nemzetközi szervezetek szerint a jogszabály nagyon komolyan csorbítja a volt brit koronagyarmat autonómiáját, és a valódi célja a helyi demokráciapárti mozgalom elfojtása.
MTI