Továbbra is virágok százait helyezik az emberek a rögtönzött emlékhelyre Sydney-ben a túszdráma utána második napon. A Martin Place-t több tízezer csokor borítja. „Nagyon jó látni, hogy Sydney így összefog, nagyon szomorú alkalom ez, de jó látni, hogy mindenki összejön” – mondta Emily Fang.
A túszdrámában három ember, köztük két túsz vesztette életét, miután a rendőrség 16 órányi várakozás után megrohamozta a kávézót. „Itt dolgozom a városban mindennap, egy fél utcányira a helytől, ahol történt. Csomó emberrel, akit láttam a tévében, már volt kapcsolatom. Nem a barátaim, de akkor is tenni kell valamit. Ez is azt mutatja, hogy büszkék vagyunk és nem hagyjuk, hogy letörjenek” – mondta Brad Sinden.
Közben először állt nyilvánosság elé az a férfi, aki elsőként szökött meg a kávézóból. „Hétfő reggel beugrottam egy gyors kávéra a Lindt kávézóba, miután szemésznél voltam vizsgálaton. Sosem éreztem olyan megkönnyebbülést, mint amikor befordultam a sarkon, és fegyveres rendőrök vártak rám. Hálás vagyok, hogy újra a feleségem mellett lehetek, valamint szeretném megköszönni a médiának is, hogy megértő volt velünk és mindenkinek Ausztráliában a segítséget és támogatást” – számolt be a történtekről John O’brien.
A új-dél-walesi rendőrség vezetője szerint aggodalomra ad okot, hogy a most túszokat ejtő férfi korábban óvadék ellenében szabadlábra került. „Sajnáljuk, hogy a férfi óvadék ellenében szabadlábra kerülhetett korábban, amikor először ítélték el bűnvádi eljárásban. Már állt bíróság előtt; de mi nem engedélyeztük az óvadékot. Ő elment a bíróságra, azok meg engedélyezték. A többi cselekmény miatt, amelyekkel elítélték és bíróság elé állították ,megvonták az óvadékot, aztán hirtelen mégis engedélyezték. Mi csak jelezni tudjuk a bíróság felé, hogy ilyen bűnözők vannak szabadlábon, de nem mi hozzuk a döntést, az a bíróság dolga” – hangsúlyozta Andew Scipione rendőrfőnök.
Man Haron Monis iráni önjelölt vallási vezető 2001-ben kapott menedékjogot. Az ausztrál rendőrség előtt nem volt ismeretlen a férfi. Gyilkossági kísérlet és többrendbeli szexuális erőszak vádjával állt bíróság előtt. Ugyanakkor a férfi nem szerepelt a rendőrség megfigyelési listáján. A nemzeti és új-dél-walesi hatóságok felülvizsgálják a rendszert, hogy kiderüljön, hogyan maradhatott ki belőle a férfi.
„Válaszokat akarok kapni néhány olyan kérdésre amelyek a terror esemény kapcsán merültek fel. Tudnunk kell, hogy hogyan kaphatott ennek a szörnyű eseménynek a tettese állandó tartózkodási engedélyt. Tudnunk kell, hogy hogyan kaphatott segélyt éveken keresztül. Tudnunk kell, hogy mit csinált ez a férfi a fegyverviselési engedélyével. Tudnunk kell, hogy valaki, akinek ilyen hosszú erőszakos múltja van, akinek hosszú mentális zavart érintő múltja van, hogyan lehetett óvadék ellenében szabadlábon. És tudnunk kell, hogy miért jutott át a biztonsági ügynökségünk megfigyelési listáján 2009-ben” – Tony Abbott ausztrál miniszterelnök.
Ausztrália októberben fogadott el egy átfogó, biztonsági intézkedéseket szigorító törvénycsomagot, amelynek célja, hogy felvegye a küzdelmet a radikálisok, illetve azok ellen, akik külföldi terrorszervezetekhez csatlakoznának. Korábban ugyanis több ausztrál állampolgár csatlakozott szélsőséges csoportokhoz és indult Irakba, Szíriába harcolni.