Katonai tiszteletadás mellett vitték a fakoporsókat a repülőre Kelet-Ukrajnában. Hat nappal a maláj gép elleni terrortámadás után az első ötven holttestet két repülő vitte Hollandiába, ahol ma nemzeti gyásznapot tartanak. A 298 áldozatból 193 holland volt. Az amszterdami repülőtérre több ezren vittek virágot. A holttestek először az eindhoveni katonai repülőtérre érkeztek, ahol a kormányfő fogadta a gépeket. Közben a feketedobozokat már Nagy-Britanniában vizsgálják.
Ismét egymást ütötték a politikusok |
Ma is verekedés volt az ukrán parlamentben. Bővebben >>> |
Az amerikai hírszerzés új jelentése szerint a gépet a szakadár fegyveresek lőtték le, véletlenül. Az oroszok közvetlen felelősségét nem állapították meg. Az Európai Unió vezetői viszont tovább szigorítják az Oroszország elleni gazdasági szankciókat. Az eddigi korlátozások már 4-5 százalékot vittek el az orosz GDP-ből.
Stier Gábor, a Magyar Nemzet elemzője szerint ha tényleg a szakadárok lőttek véletlenül, akkor a terrorcselekménnyel épp ők hozták vállalhatatlan helyzetbe az orosz elnököt, ezzel pedig elveszíthetik a moszkvai támogatást. „Nagyon nehéz helyzetbe került az orosz elnök, mert belpolitikai szempontból nem hátrálhat meg. Ezt egyértelműen arcvesztésnek, vereségnek könyvelné el a társadalom többsége. Annak a társadalomnak, amelynek most 90 százaléka támogatja Putyin politikáját, benne az ukrajnai politikát is.”
A tartós gazdasági szembenállás Oroszországgal Európának és Magyarországnak sem érdeke. A szankciók például vonatkoznak a Dunaferr orosz tulajdonosára, és ha a korlátozásokat az orosz bankszektor többi részére is kiterjesztik, akkor a paksi bővítésre szánt hitel kifizetése is kétségessé válhat. Bővebben >>>
„Orosz részről semmi sem történt”
Ágazatokon belül teljes bojkottot vezethet be az Európai Unió Oroszországgal szemben – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth Rádióban. Hozzátette: ez a pénzügyi és a védelmi szektorokat, valamint innovatív technológiák körét érintheti. Az Európai Bizottság csütörtökig dolgozza ki az erről szóló javaslatokat. Navracsics Tibor azt is elmondta, hogy az Oroszország elleni szankcióknak nem a maláj gép lelövése, sokkal inkább az ukrajnai válság fokozódása adta az indokot. „A harmadik körös szankciók bevezetését igazából az a csalódottság és elkeseredettség határozza meg, hogy a legutóbbi Európai Tanács-ülés, amikor a második körös szankciók bevezetéséről döntöttek, és együttműködésre kérték, szólították fel Oroszországot, azóta Moszkva részéről semmi nem történt. A helyzet nemhogy nem a rendeződés felé haladt, hanem úgy tűnik, mintha eszkalálódna, és ennek az egyik legkirívóbb és legtragikusabb illusztrációja éppen a maláj gép lelövése volt” – fogalmazott a tárcavezető.