Az ügyészség kihallgatta a beszélgetéseket kiszivárogtató lengyel lap főszerkesztőjét is. Egyelőre tanúként idézték be. A Wprost június közepe óta több, titokban készített hangfelvételt hozott nyilvánosságra vezető politikusok és üzletemberek magánbeszélgetéseiről. Lengyelországban törvény tiltja a titkos lehallgatást, ami akár két év börtönnel is sújtható. Donald Tusk lengyel miniszterelnök hétfőn azt mondta, hogy az ügy az állam stabilitását fenyegeti.
Szinte minden nap újabb dolgok jelennek meg, ma például érdekes módon letartóztatták a száz leggazdagabb ember egyikét, Marek Valentát, akinek köze lehet a lehallgatási ügyhöz – tudósított Varsóból a Rzeczpospolita újságírója. Egyelőre még nem tudni, hogy milyen szerepe volt a dologban, viszont feltételezik, hogy ő segíthette a felvételek készítését. Kihallgatták, ahogy mondták a Wprost hetilap főszerkesztőjét, egy másik embert őrizetbe vették, valószínűleg az egyik étterem menedzsere, azé, ahol történtek ezek a felvételek. Úgy tűnik, hogy a dolog, a nyomozás akár még több hétig is eltart, de már egyre szűkül azoknak a köre, akik iránt érdeklődik a hatóság, az ügyészség – számolt be Jaroslaw Gizinski.
Gyurcsányi útra lépett Tusk?
A lengyel jobboldali ellenzék szerint rosszul reagált a lehallgatási botrányra a lengyel kormányfő. Adam Hofman a Jog és Igazságosság képviselője szerint ez a választások előtt talán a lengyel ellenzék javára is válhat. A politikus közölte, hasonló hangvételek nyilvánosságra kerülése után az emberek az utcára vonultak Budapesten, amit Hofman szerint az akkor ellenzékben lévő Orbán Viktor jól ki is használt. Arra a kérdésre, hogy vajon a pártelnök Kaczynski Orbán útját követi-e majd, Hofman úgy válaszolt: inkább Donald Tusk ismétli meg Gyurcsány hibáját.