Magyarország szomszédai közül Ukrajna a legfertőzöttebb állam. Ott Csaknem 2700 új beteget regisztráltak egyetlen nap alatt.
Ez az érték ötszöröse a tavaszi járványcsúcs napi adatainak. Ukrajnában eddig összesen 181 ezer beteget regisztráltak.
Romániában 113 ezer fertőzés történt. Vasárnap 808 új esetet regisztráltak.
Szerbiában látványosan visszaesett a halálos áldozatok és az új fertőzések száma, de azt nem tudni, hogy ez valós helyzetet tükröz vagy inkább a tesztek alacsony számára utal.
A Szerbiai Orvosok Szakszervezetének elnöke úgy tudja, hogy a belgrádi kormány október elsejétől szükségállapotot fog bevezetni Szerbiában.
Horvátországban az elmúlt napon 144-gyel nőtt a fertőzöttek száma, amely elérte így meghaladta a 15 ezret. A horvát közegészségügyi intézet hétfőtől 14-ről tíz napra csökkentette a járványügy által elrendelt kötelező házi karantént a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező fertőzöttek számára.
Csehországban súlyosabb a helyzet
Ausztriában 645 volt a napi növekedés, így már összesen 39 ezren kapták el a fertőzést.
Csehországban súlyosabb a helyzet: ott 1474 új fertőzöttet jelentettek hétfőn, és 19-en haltak meg, ami napi rekord. Ennek hatására Adam Vojtech cseh egészségügyi miniszter lemondott. Azzal indokolta döntését, hogy tavasszal sikeresen védekeztek ugyan, de most, a második hullámban új megoldásokra van szükség. Andrej Babis miniszterelnök nagyobb összetartásra és felelősségteljesebb viselkedésre szólította fel a lakosságot.
Lassabb ütemben, de kitartóan terjed a járvány Lengyelországban is. Ott meghaladta már a 75 ezret az összes fertőzött száma, a napi esetszám pedig tartósan ezer körül alakul.
Újabb korlátozások Nyugat-Európában
Nyugat-Európában sem megnyugtató a helyzet. A brit miniszterelnök újabb részleges korlátozásokat jelentett be főleg a vendéglátóhelyek nyitva tartására vonatkozóan.
Semmi esetre sem térünk vissza a márciusi teljes lezáráshoz. Nem utasítjuk az embereket arra, hogy maradjanak otthon. Az iskolák működését azonban biztosítjuk, mert az oktatásnál és a fiatalok jóléténél semmi sem fontosabb
- közölte Boris Johnson kormányfő, aki szerint az irodai alkalmazottak inkább dolgozzanak otthonról.
Londonhoz képest rosszabbul járt Madrid, amelynek hat kerületében már korlátozták az emberek szabad mozgását, felére csökkentették a kereskedelmi és vendéglátóipari egységek befogadóképességét, és lerövidítették a nyitvatartási időt is.
Franciaországban egyelőre nincs szó kijárási korlátozásokról. Ott most az idősotthonok védelmére koncentrálnak az egészségügyi hatóságok. Munkájukat már tűzoltók is segítik: őket Marseillesben az iskolákban vetik be, ahol a koronavírus nyomai után kutatnak az iskolai tantermekben.
Hír TV