Gumilövedékekkel oszlatták a tüntető tömeget a spanyol rendőrök a madridi parlament közelében. A tiltakozók többször is összecsaptak az egyenruhásokkal a pénteki demonstrációkon. A tüntetők szerda óta minden nap az utcára vonulnak a Mariano Rajoy vezette kormány megszorításai miatt. Az állami vasúttársaság dolgozói a reggeli órákban vasútvonalakat zártak el a forgalomtól, a TeleMadrid állami televízió alkalmazottai pedig egy fővároshoz közeli autópályát. Több mint százan kiabálásokkal és füttykoncerttel demonstráltak az elnöki palota előtt, ahol a kormány tagjai azért ültek össze pénteken, hogy jóváhagyják az új költségvetési tervezetet. Spanyolországban rendhagyó módon több rendőr is csatlakozott a tiltakozásokhoz. A legnagyobb spanyol szakszervezetek bejelentették, hogy válaszul a kormány újabb megszorító intézkedéseire, szeptemberben munkabeszüntetésre szólítják fel a közalkalmazottakat. „A pontos dátumról később döntünk” – nyilatkozott egy szakszervezeti szóvivő.
A kabinet 65 milliárd eurót takarítana meg a kiigazításokkal, hogy megkaphassa a 100 milliárd eurós uniós bankmentő hitelt. Az intézkedések részeként 3 százalékkal, 21 százalékra nő az áfa, harmadával csökken az önkormányzati képviselők száma, a szakszervezetek állami támogatását pedig 20 százalékkal mérséklik. A bérek és a munkanélküli segély is csökken, a nyugdíjkorhatárt pedig a tervezettnél gyorsabban emelik 65-ről 67 évre.
Korábban a bányászok hirdettek sztrájkot a kormány megszorító intézkedései ellen. A tiltakozások pedig többször utcai erőszakba torkolltak. A bányászok helyenként úttorlaszokat emeltek és házi készítésű fegyverekkel támadtak a rohamrendőrökre. A tiltakozók egyike azt fájlalja, hogy a bankokra mindeközben milliárdokat fordítanak. „Ha most nincs annyi pénz, hogy nekünk adjanak 160 milliót, akkor 2018-ig mi lesz?” – kérdezte a menet egyik hangadója, kifogásolva, hogy közben a Bankia bank megmentéséhez 20 milliárd euró szükséges.
Negatív rekord
Madrid eddig 30 milliárd euró mentőhitelhez jutott, és az euróövezeti pénzügyminiszterek beleegyeztek, hogy az eddig elvártnál egy évvel később, 2014-re teljesítsék a 3 százalékos államháztartási hiánycélt. A kedvezmények fejében a Rajoy-kormánynak meg kellett szegnie választási ígéreteit. Utalt is erre a miniszterelnök, amikor azt közölte: „Azt mondtam, csökkentem az adókat, most viszont növelem őket. Nem változott meg a hozzáállásom, csökkenti fogom őket, amint lehetséges, de a körülmények megváltoztak, és nekem alkalmazkodnom kell.”
Spanyolországban euróövezeti rekordot jelentő 24 százalékos a munkanélküliség, a szakszervezetek szerint a megszorítások újabb elbocsátásokhoz vezetnek. Elemzők szerint ráadásul a kiigazítások csupán az uniós mentőhitelhez lesznek elegendők, az államcsőd elkerüléséhez nem.