Aknagránáttal találtak el egy trolibuszt a reggeli csúcsforgalomban. Szakadár források szerint a támadók egy mikrobuszról vették tűz alá a megállót. Utasok és várakozók haltak meg. Valamennyien civilek, köztük gyerekek is vannak. „Meghallottuk a robbanást és idefutottunk. A busz ablakai betörtek, egy autó is felrobbant, sok holttest van. Sérültek voltak a buszon, akik segítségért kiáltottak. Mögöttünk is egy hulla feküdt, meg sok sérült. Mit akarnak tőlünk?” – tette fel a kérdést egy donyecki férfi.
A robbanástól a közeli lakóház ablakai és kirakata is betört. Egy férfi a támadás után egy telefonhívásból tudta meg, hogy a felesége is meghalt. „Nem láttam, mi történt, most jöttem csak ide. Láttam, hogy beteszik az autóba.” Az akció elkövetésével a kijevi vezetés és a szakadárok egymást vádolják. „Szerintem nemcsak ukrán szabotázsegység volt, hanem terroristák. Mert a szabotázsalakulat a hadsereget támadja. Itt a város központjában civilek, gyerekek és nők haltak meg” – fogalmazott egy oroszbarát lázadó.
A megálló elleni csütörtöki támadást órákkal azután hajtották végre, hogy Berlinben az ukrán, az orosz, a francia és a német külügyminiszter megegyezett a nehézfegyverek kivonásáról a délkelet-ukrán ütközőzónából, hogy megállíthassák az öldöklést. Ez a frontvonal körüli övezetről, vagyis egy 30 kilométeres sávról szól, a tavalyi minszki tűzszüneti egyezményben határoztak róla. „Megállapodtunk, hogy a minszki egyezményben kijelölt demarkációs vonal jelzi majd, ahonnan a nehézfegyvereket ki kell vonni. Ebben és még további lépésekben is megállapodtunk” – szögezte le a német külügyminiszter.
A diplomáciai egyeztetések és a tavalyi minszki tűzszünet ellenére folytatódnak az összecsapások Donyeckben a repülőtér ellenőrzéséért is. Az oroszbarát erők által önhatalmúlag kikiáltott donyecki népköztársaság szerint az ukrán erők fokozták a tüzérségi akciót. Nem ez volt az első ilyen akció. Egy hete egy buszt talált el egy tüzérségi lövedék. Akkor 13-an haltak meg.
Ukrán források közben arról számoltak be, legalább 24 Grad rakétavetőből álló hadoszlop lépett be Donyeckbe az oroszbarát egységek támogatására, akik a keleti régióban több helyen is felújították a támadásokat az ukrán hadállások ellen.
Megszállási terv?
Az amerikai ENSZ-nagykövet szerint az orosz békejavaslat az ukrán válság megoldására gyakorlatilag megszállási terv. Samantha Power a biztonsági tanácsban felszólította Moszkvát, hajtsa végre a szeptemberi minszki tűzszüneti egyezményben vállalt kötelezettségeit. Az orosz nagykövet ugyanakkor azt hangoztatta, hogy ők tartják magukat a megállapodáshoz, és béketárgyalásokat sürgetett. Vlagyimir Putyin a múlt héten azt javasolta ukrán kollégájának, hogy az oroszbarát szakadárok és az ukrán erők is tegyék le a fegyvert, illetve vonják ki a nehézfegyverzetet a kelet-ukrajnai térségből. Az ukrán államfő azonban ezt elutasította.