Németországban új politikai időszámítás kezdődik, de a Merkel-korszaknak csak lassan lesz vége. Angela Merkel, az elmúlt másfél évtized megkerülhetetlen vezetője átadja a CDU vezetését az új nemzedéknek, de a negyedik kancellári mandátumát kitölti, vagyis Németország vezetője és irányának alakítója marad 2021-ig. Bár maga a visszavonulás bejelentése gyengítette pozícióját, a német kancellári poszt még mindig Európa legerősebb politikai tisztsége.
„Nem hiszem, hogy kancellárként a nemzetközi ügyekben a tárgyalási pozícióm megváltozott volna ezzel. Úgy is értelmezhetjük, hogy a jövőben teljes energiámmal a kormenyfői feladataimra tudok majd összpontosítani. Ami pedig az utódlást illeti, az egy nyitott kérdés, és azt tanultam meg a pályám során, hogy a távozónak nem szabad ebbe beavatkoznia, mert ez így nem működik” – közölte Angela Merkel.
Merkel kedden az etióp kormányfővel, majd az egyiptomi elnökkel találkozott Berlinben, és bár szomorúnak látszott, de megtörtnek nem.
A bajországi és a hesseni tartományi választásokon a német szavazók félreérthetetlen üzenetet küldtek a kormánypártoknak: elégedetlenek az eddigi iránnyal. Az 1 millió migráns beengedése és a bevándorláspolitikában mutatott merevsége miatt Merkel és pártja 1 millió szavazót vesztett. A jobboldali választók egy részét elszipkázta a német nemzet védelmével kampányoló, feltörekvő szélsőjobboldal, a baloldali választók egy részét pedig a Zöldek, miután a szociáldemokrata párt a nagykoalícióban való részvételével az évek során elvesztette ellenzéki lendületét és baloldali arculatát.
Angela Merkelt rosszkor érte a politikai ütés, az euroszkeptikus jobboldali erőkkel való küzdelemben úgy kell ráfordulnia az európai parlamenti választások kampányára, hogy félig megbukott már.
A CDU decemberi kongresszusán tehát új elnököt választ, az a személyt, aki a Merkel-korszak után új fejezetet nyit a német jobboldal történetében.
„Most újra szeretném világossá tenni, mire gondolok: készen állok a feladatra, de ne legyen kétség afelől, hogy kormányzati tisztségre is jelentkezem egyúttal.”
– ezt Friedrich Merz, a CDU egykori frakcióvezetője 2012-ben mondta, de lehet, hogy ez a célja ma is. Annegret Kramp-Karrenbauer főtitkár és Jens Spahn egészségügyi miniszter mellett kedden ő is bejelentkezett az elnöki tisztségre. Akárki lesz az utód, nem lesz könnyű dolga: vissza kell kormányoznia a CDU-t a jobboldalra, a megfáradt pártot új programmal, kezdeményezésekkel fel felráznia, és nem utolsó sorban kapaszkodhat a népszerűségi elvárásoknál is. Merkel teljesítményét a németek fele még lejtmenetében is jónak tartja, még most is a legnépszerűbb politikus Németországban.