Piros alapon kék kereszt – most még az egykori konföderációs államok jelképe díszíti Mississippi zászlaját, azonban már nem sokáig.
A szövetségi állam törvényhozása ugyanis helyi idő szerint vasárnap megszavazta, hogy a lobogót lecserélik, mert az a rabszolgaság korára emlékeztet. A döntés nyomán az amerikai Walmart, a világ egyik legnagyobb kiskereskedelmi cége jelezte, hogy visszavon árukészletéből valamennyi terméket, amelyeken a konföderáció jelképe található.
Mississippi állam törvényhozása most egy kilenctagú bizottságot bízott meg az új lobogó megtervezésével, amiről novemberben dönthetnek majd a szavazók.
Az állami lobogó csak egy azon jelképek sorában, amiket az afroamerikai George Floyd halála miatt kirobbant, a világ számos országába átterjedt rasszizmus elleni tüntetéshullám nyomán eltörölnek.
A Fekete életek számítanak mozgalom nyomására egyre több cég dönt úgy, hogy népszerű termékének nevét vagy logóját megváltoztatja. Lekerül például a fekete férfi képe az Uncle Ben’s csomagolásairól, átnevezik a négercsók nevű édességet, és a csaknem 700 éves bécsi Szerecsen gyógyszertárat is átkeresztelik.
A L’Oréal bejelentette, hogy termékeinél ezentúl nem használja a fehér, illetve a világos szavakat, az ausztrál közszolgálati rádióban pedig rasszista játéknak nevezték a sakkot, mivel a szabályok szerint mindig a fehér bábu kezd.
A történelmi személyek támadása is folytatódik. A New Jersey államban található Princentoni Egyetem a hétvégén arról döntött, hogy megváltoztatja a demokrata párti Woodrow Wilson elnökről elnevezett iskolájának és kollégiumának nevét. Az egyetemi vezetők szerint ugyanis Wilson rasszista nézeteket vallott.
Névváltoztatásra készülnek a kaliforniai Orange megyében is, ahol a megyei repülőtér nevét változtatják meg hasonló megfontolásból. A névadó John Wayne amerikai színész ugyanis egy negyven évvel ezelőtti interjújában kritikusai szerint rasszista kijelentéseket tett.
Hír TV