Ettől függetlenül kicsi az esély arra, hogy januárban továbbra is vámmentes legyen az áruszállítás Nagy-Britannia és az unió között. A koronavírus új változata miatt a teherforgalom másfél napos leállás után újraindult Nagy-Britannia és Franciaország között. Korlátozott mértékben az utasforgalom is lehetségessé vált.
Francia kaviár és osztriga egy londoni francia élelmiszerboltban. A brit fővárosban több tízezer francia él, márpedig a franciáknál tipikus karácsonyi ételnek számítanak a tenger gyümölcsei és a halak. De pont az ünnepek előtt alakult ki hiány ezekből az ízekből.
A fennakadás okát a La Manche csatorna két oldalán lévő kikötőkben kell keresni. A koronavírus új változatának dél-angliai felbukkanása miatt a francia hatóságok hétfőn úgy döntöttek, hogy nem fogadják a brit oldalról érkező teherforgalmat. A zárlat nyomán a Nagy-Britanniába tartó közlekedés is jórészt elakadt, mivel a doveri kikötő és a Csatorna-alagút angliai vasúti terminálja átmenetileg leállt.
Több mint egy nap után kezdett el lassan helyreállni a forgalom, miután Franciaország és Nagy-Britannia megállapodott a teherforgalom teljes és a személyforgalom részleges újraindításáról. Eszerint Franciaországba csak azok a francia állampolgárok, vagy Franciaországban élő britek léphetnek be Nagy-Britannia felől, akik 72 óránál nem régebbi negatív koronavírus tesztet mutatnak fel.
Dover és a szemközti Calais a világ két legforgalmasabb nemzetközi tengeri kompkikötője. A karácsonyi áruszállítási csúcsidőszakban naponta átlagosan tízezer kamion kel át a két kikötő között.
A forgalom talán napokon belül teljesen helyreáll, de nagyon úgy tűnik, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió január 1-től kereskedelmi megállapodás nélkül folytatja a gazdasági kapcsolatait. Az erről szóló brit-uniós tárgyalások mindeddig nem vezettek eredményre. És ez a mindennapi életre, a bevásárlásokra is hatással lesz a vámok miatt.
Az Európai Unió még egy utolsó erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy rendezzék a gazdasági kapcsolatokat Nagy-Britanniával.
A leghevesebb vita London és az EU között az egyenlő versenyfeltételekről és a halászat szabályozásáról folyik. A tárgyalások ugyan folytatódnak és ha esetleg létrejön a megállapodás a héten, azt az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia. De erre az idén biztosan nincs esély.
Hír TV