Teljesen lezárta a Brazíliával közös határt a venezuelai kormány. A hadsereg alakulatait is az átkelőkhöz vezényelték, és útakadályokat is emeltek, hogy megakadályozzák a magát törvényes elnöknek tekintő Juan Gaidot és további 80 képviselőtársát abban, hogy a helyszínre utazzanak. Az ellenzékiek maguk akarják ugyanis áthozni a határon azt az élelmiszersegélyt, amelyet az Egyesült Államok és latin-amerikai szövetségesei akarnak eljuttatni Venezuelába.
A kolumbiai átkelőnél jelentős torlódás alakult ki, mindenki attól tart, hogy hamarosan ezt a határt is lezárja majd venezuelai elnök. Nicolas Maduro azért nem akarja beengedni a szállítmányokat az országába mert attól tart, hogy azokkal az ellenzék pozíciója erősödne.
„Egy úttorlasz előtt vagyunk, de a katonák feltartják az embereket, hogy ne mehessenek el a tüntetésre. Ezek mindent tönkre tesznek. Maduro becstelen, a napjai meg vannak számlálva” – fogalmazott egy dühös venezuelai állampolgár.
Venezuelában közben éheznek az emberek. Egy havi nyugdíjból négy kiló kenyeret lehet venni, de a bérből is fizetésből élők sem jutnak sokkal több élelmiszerhez. Akinek nincs valamilyen mellékkeresete, az teljesen a kormányzat segélyezésére van utalva. Az utóbbi időben azonban ezek a csomagok is megritkultak.
Az emberek annyira legyengültek, hogy sokkal könnyebben betegednek meg. Az ország egészségügyi rendszere gyakorlatilag összeomlott, nincs gyógyszer és oltóanyag. Ismét megjelentek olyan betegségek, amelyeket korábban már sikeresen visszaszorítottak. A vérszívók, szúnyogok és kullancsok által terjesztett, de oltással vagy gyógyszerekkel megelőzhető kórok, mint a kanyaró, a dengue-láz, a zikafertőzés vagy malária terjedése szinte megfékezhetetlenné vált. Ezt állítja egy nemzetközi tudóscsoport, amely szerint a szomszédos országok is veszélyben vannak, mivel naponta több mint 5 ezer ember menekül külföldre az összeomlás szélére sodródott Venezuelából.