Jeruzsálemi szerzetesek érkeznek a nagycsütörtöki szertartásra. Az egyház ezen a napon az utolsó vacsorára, Jézus Krisztus kínszenvedésének kezdetére emlékezik. Délelőtt krizmaszentelésen áldják meg a bérmáláskor is használt szent olajakat. Az esti nagycsütörtöki szertartáson pedig elnémulnak a harangok, azok – ahogy a népnyelvben él – „Rómába mennek”. Majd a misét bemutató pap elvégzi a lábmosás szertartását. Ahogy egykor Jézus a 12 tanítvány lábát, a jeruzsálemi pátriárka is megmosta 12 paptársa lábát.
Ferenc pápa: El kell menni a peremen élőkhöz
A Szent Péter-bazilikában első húsvéti szertartásait kezdte meg az új katolikus egyházfő. Ferenc pápa a Vatikánban lévő bíborosokkal, püspökökkel, plébánosokkal együtt koncelebrálta a krizmaszentelő misét. Szentbeszédében azt mondta, hogy a jó papot népéről lehet felismerni. A pápa szerint az egyháznak el kell mennie a peremen élőkhöz, a betegekhez, a börtönben levőkhöz, mindazokhoz, akik „egyedül vannak és szomorúak”.
Ezzel vezette fel Ferenc pápa, hogy szakít a vatikáni tradícióval, és ugyan a Vatikán falain kívül, de nem a római lateráni Szent János-bazilikában tartja az esti szertartást, hanem az olasz főváros peremkerületében, a fiatalkorúak börtönében, 50 elítélttel együtt. A misén 12 különböző vallású és nemzetiségű fiatalnak mossa meg a lábát. A pápa Buenos Aires érsekeként is börtönben, kórházban, menhelyen végezte a lábmosás szertartását.