Éhségsztrájkkal akarnak nyomást gyakorolni a közép-amerikai migránsok az amerikai kormányra. A migránskaraván résztvevői a mexikói–amerikai határnál, Tijuanaban döntöttek úgy, hogy rotációban egymást váltva tagadják meg az ételt napokra.
„Az ünnepség, ami az imént történt, hét olyan éhségsztrájkolónak szólt, akik három és fél-négy napja nem ettek, személytől függően. Csoportként úgy határoztunk, hogy négy nap lesz a maximum, amíg a társaink szenvedhetnek, nem akarjuk, hogy veszélybe kerüljön az egészségük, főleg azután, hogy másfél-két hónapig utaztak alultáplálva. Tehát ez az ünnepség arról szólt, hogy ők most átadták az éhségsztrájkot másoknak” – magyarázta egy amerikai migránsaktivista.
A migránsok többsége Hondurasból indult útnak és a gazdasági jobblét valamint a bandaháborúktól való félelem mozgatja őket.
A határmenti mexikói város nehezen kezeli a migránsáradatot. A karaván tagjai miután egy koszos és vízzel elárasztott sportcsarnokban kaptak szállást úgy döntöttek, hogy új menedéket keresnek egy szabadtéri színpad környékén. A kisvárosban körülbelül 6000 migráns tartózkodik. Az aktivisták cáfolják azokat a híreket, hogy csak férfiak lennének a karavánban.
„Ez a nevetséges retorika, ami körbe-körbe jár, nem igaz. Csak családok és gyerekek vannak a karavánban. Persze vannak férfiak is, de az itt lévők többsége nő, akiket fenyegettek, akár otthon a családban, akár úgy, hogy nem védte őket a rendőrség. Vannak férfiak, akiket bandatagok üldöztek vagy kínoztak, emberek, akik keményen dolgoznak, emberek, akik családok részei és akik, azért döntöttek úgy, hogy elhagyják otthonukat, mert ott rossz a helyzet” – nyilatkozta egy bevándorlási jogász.
Szombaton hivatalba lépett az új, baloldali mexikói elnök, Andres Manuel Obrador. A migránsok tőle is segítséget kérnek. „Nagy reményeink vannak abban, hogy változnak a dolgok. Hiszünk Istenben, hogy semmi rossz nem történhet velünk és minden jóra fordul. Ha nem, akkor könyörögni fogok, megkérem az új elnököt, hogy segítsen. Nem viccből vagyunk itt” – mondta egy hondurasi menekült.
Az amerikai kormány tárgyalásokat folytat a mexikói kormánnyal annak érdekében, hogy a migránsok Mexikóban maradhassanak, miközben az amerikai hatóságok a menedékkérelmeket bírálják el.