Felülvizsgáltathatja a titkos megfigyelést végző Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) működését az amerikai elnök. Barack Obama erről évzáró sajtótájékoztatóján beszélt. Szerinte azzal lehetne csökkenteni a visszaélések esélyét, ha átláthatóbbá és ellenőrzöttebbé tennék a hírszerző ügynökség működését.
Az egyik riporter elsőként arról kérdezte Obamát, nem gondolja-e, hogy ez volt a legrosszabb éve az Egyesült Államok elnökeként. Az elnök népszerűsége ugyanis a lehallgatási botrány, illetve az egészségügyi reform bevezetésével kapcsolatos nehézségek miatt rekordalacsonyra zuhant.
„Ha a közvélemény-kutatások alapján akarjuk megítélni a sikerességet, akkor azt mondanám, hogy a karrierem során volt már, hogy magasan, és volt, hogy alacsonyan járt a népszerűségem. Ha a felmérések érdekelnének, akkor nem indultam volna az elnökválasztáson” – mondta.
Obama ezután bocsánatot kért azért, hogy a kormány internetes egészségügy-biztosítási portálja, amely reformprogramjának kulcseleme, hetekig nem működött. „Az, hogy az egészségügyi reform bevezetése nem volt megfelelő az első hónapban, nem elfogadható. Én vagyok a főnök, tehát egyértelműen mi rontottuk el” – jelentette ki az elnök.
Az újságírók később a lehallgatási botrányról is kérdezték. A Nemzetbiztonsági Hivatal globális megfigyelési programját a héten már egy szövetségi bíró is alkotmányellenesnek nyilvánította. Obama elismerte, hogy változtatni kell a hírszerzés adatgyűjtési módszerein. Azt mondta, átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé kell tenni a Nemzetbiztonsági Hivatal működését, de a titkos adatszerzés teljes leállítását kizárta. Döntést az ügyben januárra ígért.
„Szükségünk van ezekre a hírszerzési adatokra, nem tehetjük meg, hogy egyoldalúan lefegyverezzük a hivatalt. Azt viszont megtehetjük, hogy nagyobb biztosítékot adunk az embereknek arra, hogy működik a fékek és ellensúlyok rendszere, illetve a megfelelő felügyelet” – jelentette ki az elnök.
Az Obama család a sajtótájékoztató után Hawaiira utazott, ahol az elnök a téli vakációját tölti.