A bűnözőktől való félelem egyre inkább foglalkoztatja a németeket. A nyári európai parlamenti választások utáni felmérésekben a többség azt állította, hogy a biztonságérzet hiánya kulcsfontosságú tényező volt a döntésében. A világ egyik legnagyobb piackutató intézete, az Ipsos a közelmúltban végzett kutatása hasonló képet fest. A projekt vezetője Robert Grimm volt, aki társadalomkutatásból doktorált, és 2016 óta az Ipsos Németország politikai és társadalmi kutatásainak vezetője. Most részletesen elmagyarázta a felmérés következtetéseit.
Évek óta először fordul elő, hogy a bűnözés kérdése a felméréseink élén áll. A mi szempontunkból erre több magyarázat is van. Például sok polgár a bűnözést a növekvő migrációval hozza összefüggésbe, ami a második leggyakoribb elem. A fiatal, migráns férfiak, azaz a jelenleg Németországba bevándorló emberek többsége a bűnözés kérdésével hozható összefüggésbe
– fogalmazott Grimm a Die Welt német lap kérdésére válaszolva.
A rendőrségi bűnügyi statisztikák a külföldi gyanúsítottak egyértelmű felülreprezentáltságát mutatják, mindenekelőtt a migránsok bizonyos csoportjai – például a Maghreb-államokból, Grúziából és Nigériából – vonják magukra a rendőrség figyelmét. Amikor súlyos erőszakos cselekményekről és szexuális bűncselekményekről van szó, a figyelem különösen gyakran a fiatal férfiakra irányul, akik gyakran még egészen újak Németországban, eltitkolják személyazonosságukat és nem hajlandók beilleszkedni.
Mint ismert, az erőszakos bűncselekmények száma 15 éves csúcson van, különösen a súlyos testi sértések száma emelkedik meredeken. Ugyanilyen aggasztó, hogy egyre több a fiatal és gyermekgyanúsított.
A közvélemény-kutatók jelenleg nemcsak az abszolút számokban, hanem néhány különösen nagy visszhangot kiváltó jelenségben is erőteljes növekedést tapasztalnak, például a szervezett bűnözés terén. Észak-Rajna–Vesztfáliában néhány hónapja kisebb háború dúl a rivális bandák között, szinte minden hétre jut egy robbantásos támadás.
Az ilyesmi az emberek biztonságérzetére is hatással van, különösen azért, mert a média széles körben foglalkozik vele. A bűnözéssel kapcsolatos német aggodalmak még annál is nagyobb, mint ami a franciáknál vagy a briteknél tapasztalható.
Németország a biztonsággal kapcsolatos aggodalmak tekintetében egy szinten van olyan országokkal, mint például Kolumbia. Nagyon régóta végezzük a felméréseinket, és a magyarázatunk az, hogy egyes országok úgymond hozzászoktak a magas bűnözési arányhoz, és más, aktuálisabb aggodalmak kerülnek előtérbe – például a gazdasági problémák vagy a hosszú ideje jelen lévő infláció
– vélekedett Grimm.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.