A Geert Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) a jelenlegi állás szerint a 150 képviselői helyből 37-et szerezhet meg, ami több mint kétszerese a jelenlegi 17 mandátumának. A jobboldali-liberális Szabaddemokrata Néppárt (VVD) 24 mandátumot szerzett, Frans Timmermans baloldali összefogásának 25 képviselője lett.
Hiába Wilders győzelme, lehet, hogy nem kerül hatalomra, ugyanúgy járhat, mint Lengyelországban a Jog és Igazságosság párt (PiS), amely hiába győzött a választáson vajmi kicsi az esélye a kormányalakításra, de legutóbb Spanyolországban is egy abszurd koalíciónak köszönhetően sem a nyertes párt kormányozhat végül, és ez a helyzet előfordulhat Hollandiában is.
Az, hogy győzelmet aratott, még egyáltalán nem jelenti azt, hogy biztosan kormányozhat is Geert Wilders
− mondta el Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője. Előfordulhat, hogy a választási győzelemről lemaradó pártok koalíciója alakíthat kormányt, ez pedig egészen a holland választási rendszer sajátosságához vezezhető vissza, ami listás és arányos választási rendszer és minden pártnak esélyt nyújt a bejutásra. Ezzel pedig egy nagyon töredezett, nem egységes, tarka-barka parlamentet hoznak létre, amiben nehéz stabil koalíciót kialakítani.
Központi kérdés lesz az EP-választások kampányában a migráció kérdése
Mráz Ágoston Sámuel arról is beszélt, a hollandok Wilders megválasztásával erős üzenetet küldtek a migráció elutasításáról, ami jól mutatja, hogy a jövő évi európai parlamenti választások során milyen kiemelt kérdéssé válhat a migráció kérdése. Látszik, hogy bár sokak szerint a migráció csak magyar kérdés, de egy-egy ilyen választási eredmény is mutatja, hogy egyre inkább összeurópaivá válik.
Wilders győzelme megerősíti azt a politikát, amit Orbán Viktor évek óta folyat, és rámutatott arra is, hogy a migrációellenesség-jelensége egy összeurópai téma
− emelte ki a szakértő.
Magyar Nemzet
Borítókép: Geert Wilders és Orbán Viktor Budapesten 2018. január 29-én