Jó hangulatban érkezett az uniós külügyminiszterek tanácskozására Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője és John Kerry. Az amerikai külügyminiszter nem titkoltan azzal a céllal jött a litván fővárosba, hogy meggyőzze uniós kollégáit a Szíria elleni katonai támadás szükségességéről.
Ez a jelek szerint sikerült is: az uniós külügyminiszterek is bizonyítottnak látják, hogy a szíriai kormányerők vetettek be vegyi fegyvert Damaszkusz külvárosában augusztus 21-én, több mint ezer ember halálát okozva. „Több forrásból származó információk erősítik meg a támadás tényét, és olyan erős bizonyítékokra utalnak, miszerint a szíriai rezsim felelős az akcióért. Csak a szíriai rezsim birtokol ugyanis vegyi fegyvereket, és csak ő képes azok beszerzésére megfelelő mennyiségben” – mondta Catherine Ashton.
Ashton szerint a nemzetközi közösségnek világos és kemény válasszal kell jeleznie, hogy az ilyen bűntettek elfogadhatatlanok.
A katonai beavatkozást Kína és Oroszország is ellenzi, szerintük ugyanis nincsenek bizonyítékok a szíriai kormány bűnösségére. Vlagyimir Putyin elnök korábban azt közölte: segítenek Szíriának, ha külső támadás éri az országot. A vádakat Damaszkusz is tagadja, egy amerikai katonai csapás pedig a szír vezetés szerint beláthatatlan következményekkel járna. „A Szíria elleni háború veszélyeztetné a békét és a világ biztonságát, és rossz fényt vetne Amerikára és barátaira a régióban és a világban” – mondta a szíriai külügyminiszter-helyettes.
Az amerikai katonai csapásról várhatóan szerdán szavaz majd az amerikai szenátus. Barack Obama amerikai elnök szombaton rádión és interneten sugárzott beszédében a beavatkozás szükségességéről próbálta meggyőzni a képviselőket és a közvéleményt: „Nincs szó újabb Irakról és Afganisztánról, nem küldünk szárazföldi csapatokat a térségbe. Bármilyen akciót is hajtunk végre, az időben és térben korlátozott lesz. Mindezt azért tesszük, hogy elrettentsük a szíriai kormányt egy újabb gáztámadástól saját népe ellen, és csökkentsük a képességét egy ilyen tettre” – jelentette ki Barack Obama.
Az elnök már korábban jelezte: ha a szenátus rábólint az akcióra, akkor Washington ENSZ-felhatalmazás nélkül is kész megindítani a támadást.