XVI. Benedek egyik lehetséges utódja is részt vett a lemondó pápa utolsó miséjén, ahol a bíborosok és a hívek is elbúcsúzhattak a katolikus egyházfőtől, mielőtt február 28-án távozik Szent Péter trónjáról. „Ez még nem a végső búcsú, hiszen ott van még 28-a, nem igaz? Most mi próbáltunk elbúcsúzni, nem ő” – mondta a ghánai Peter Turkson bíboros, akit sokan a legesélyesebb utódjelöltnek tartanak. Több vatikáni vezető is úgy nyilatkozott, ideje, hogy a Szentszék is nyisson a fejlődő országok felé és megmutassa: a katolikus egyház nem Európa-központú. A harmadik világból érkező bíborosok közül szóba jöhet Odilo Scherer brazíliai bíboros is, aki a világ legnagyobb katolikus gyülekezetét vezeti. Szerinte nem számít, melyik ország adja a következő pápát. „A legfontosabb nem az, hogy a pápa erről vagy arról a helyről érkezik, hogy ilyen vagy olyan a háttere. Az számít, hogy olyan állapotban van-e, hogy ő legyen a legmegfelelőbb személy arra, hogy ezen a történelmi ponton átvegye az egyház vezetését” – nyilatkozta Sao Paulo érseke.
A magyar katolikus püspöki konferencia titkára szerint is ez lehet a döntő az új egyházfő megnevezésekor. „Az elsődleges szempont a pápa megválasztásánál – ahogy azt Joachim Meisner bíboros a nyolc évvel ezelőtti pápaválasztáskor is említette –, az az, hogy olyan személyt találjanak, akit alkalmasnak tartanak a pápai feladatkörök betöltésére. Ha ez kialakul, akkor gyors konklávé lesz. Ha nem, akkor kicsit tovább fog tartani” – fogalmazott Mohos Gábor, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára.
A konklávé március 15-én kezdődik, és a Vatikán szerint a bíborosok még húsvét előtt megválasztják az új pápát. Róma több mint egy hónapos eseménysorozatra készül, az első becslések szerint napi százezer ember fordul majd meg a Szent Péter téren és a Vatikán közelében.