A Kongói Demokratikus Köztársaság Észak-Kivu és Ituri tartományaiban eddig 2671 páciens esetében erősítették meg a betegség tényét, közülük 718 gyerek, valamint több mint felük 5 év alatti - tájékoztatott Jerome Pfaffman, az UNICEF egészségügyi szakembere azt követően, hogy látogatást tett a járvány sújtotta térségben.
Az UNICEF számításai szerint költségvetése megháromszorozására lenne szüksége ahhoz, hogy fel tudja venni a harcot e járvánnyal szemben, amiben benne foglaltatik az egészségügyi válaszlépés, valamint az egész szociális támogató és az átfogó humanitárius program.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi adatai szerint már 1790 ember vesztette életét a betegségben.
Az említett térség lakosságát ezenkívül kanyarójárvány is sújtja, és a helyzetet nehezíti, hogy az ebola megfékezésére irányuló törekvéseket hátráltatják a helyi fegyveres csoportok támadásai az egészségügyi intézmények ellen.
A térségben mintegy száz lázadó csoport harcol egymással az ásványkincsek kitermelésének ellenőrzéséért. Az ebola elleni fellépésben így a kongói ENSZ-misszió (MONUSCO) is részt vesz. A fegyveres csoportok a helyi lakosságot is fenyegetik, dacára a kongói hadsereg és a MONUSCO jelenlétének.
A betegséget 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először.
A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérekről terjedt át emberekre a kórokozó. A betegség fertőzött ember vagy állat testnedvével történő közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.
MTI