323-240 arányban vetette el a brit parlament alsóháza a Munkáspárt módosító indítványát. A politikai tömörülés vezetője azonban már a hét elején világossá tette, hogy ha nem fogadják el a javaslatukat, akkor támogatni fogják az újabb népszavazás kiírását a brexitről.
Jeremy Corbyn leszögezte: meg kell akadályozni, hogy a kormányzó Konzervatív Párt belekényszerítse a szigetországot egy megállapodás nélküli kilépésbe.
A legfrissebb közvélemény kutatások szerint a britek 47 százaléka azt szeretné, ha elhalasztanák a kiválás időpontját, 26 százalékuk pedig úgy véli, hogy bármi áron, de március 29-én Nagy-Britanniának el kell hagynia az Uniót.
Theresa May százszor elmondta már, hogy március 29-én kilépünk a Közösségből. Ha ezt nem viszi véghez, az komoly problémákat fog okozni. Az azt jelentené majd, hogy megszegte ígéretét. És a hatályos törvények szerint is ki kell lépnünk az említett napon.
„Attól tartok, hogy az egész ügy a végtelenségig fog húzódni, és sosem lesz megoldás” – nyilatkozta egy brit férfi.
Halasztásról lehet szó, de a kilépésről szóló szerződést nem lehet újratárgyalni - ezt üzente a francia elnök a brit kormánynak. Emmanuel Macron leszögezte: itt az idő, hogy London döntésre jusson a brexit kapcsán.
„Ahogy az uniós brexit ügyi főtárgyaló is mondta, nincs több időnk. Amire most mindannyiunknak szüksége van, az egy döntés. Eljött az idő, hogy a britek egyezségre jussanak és a döntésüket megosszák velünk is, ahogy azt illik partnerek, barátok és szövetségesek között” – hangsúlyozta Macron
A német kancellár is hasonló álláspontot képvisel. Angela Merkel leszögezte: az irány egyértelmű, de ha Londonnak több időre van szüksége, akkor támogatja a kilépés elhalasztását.
A spanyol miniszterelnök pedig bejelentette: kormánya mindent meg tesz annak érdekében, hogy a britek távozása az unióból zökkenőmentes legyen, különös tekintettel Gibraltárra és az ott élőkre.
Szakértők szerint a szigetország számára az lenne a legjobb megoldás, ha elhalasztanák a március végi kilépés időpontját. Egy megállapodás nélküli brexit ugyanis katasztrofális károkat okozna a brit gazdaságnak.