Főleg a nagy tömegben érkező kelet-európai munkavállalók miatt döntött úgy a brit kormányfő, hogy szigorít a bevándorlási politikán. „A bevándorlás hasznos Nagy-Britanniának. De ellenőrzés alatt kell tartani, igazságosnak kell lennie, és a középpontjában a nemzeti érdekeinknek kell lennie” – hangsúlyozta David Cameron.
A konzervatív politikus hosszú távú tervei szerint gyakorlatilag megszűnnének az EU-ból érkező munkavállalók szociális juttatásai. „Jóléti rendszerünk szokatlannak számít Európában. Azelőtt fizet neked, mielőtt te befizetnél bármit is” – tette hozzá Cameron.
Az uniós országokból érkező állampolgárok szinte semmilyen bérkiegészítő jóléti juttatásra nem lennének jogosultak, amíg elegendő időt nem töltenek Nagy-Britanniában. „A jövőben azok, akik adójóváírást vagy gyermekgondozási segélyt akarnak, itt kell éljenek és dolgozzanak az országunkban legalább négy évig” – mondta Cameron.
További szigorítás, hogy nem jár majd álláskeresési segély azoknak, akik úgy érkeznek a szigetországba, hogy nincs munkájuk. Ők fél év haladékot kapnak, ha nem találnak munkát, kitoloncolják őket. A brit miniszterelnök úgy tervezi, hogy ha a jövő májusi parlamenti választáson ismét bizalmat kap a szavazóktól, Brüsszellel is megpróbálja elfogadtatni a reformokat: „Ha sikerrel járok, ahogy mondtam, amellett kampányolok majd, hogy benn tartsuk az országunkat egy megreformált EU-ban. Ha az aggályaink süket fülekre találnak, és nem tudunk javítani az EU-val fennálló kapcsolatunkon, akkor semmi sem kizárt.” Tehát Nagy-Britannia akár ki is léphet az Európai Unióból – Cameron legalábbis emellett áll majd ki az uniós tagságról szóló, 2017-re tervezett népszavazáson.