Ukrajna a NATO tagja lesz, a kérdés nem a ha, hanem a mikor – ezt nyilatkozta a NATO-főtitkár a héten tartott NATO-csúcson. Jens Stoltenberg szavait a tanácskozás résztvevői megtapsolták, de a brüsszeli NATO-központ falain kívül már nem okoztak osztatlan sikert.
Olaszországban sem Ukrajna korlátlan katonai támogatásáról, sem a NATO-tagságáról nincs egyetértés. Míg a jobboldal további támogatásáról biztosítja Kijevet, addig a baloldalon erősödnek a hangok a béketárgyalások elindítása és a fegyverküldések leállítása mellett.
A Liga szerint a NATO-főtitkár javaslata, miszerint a szövetség a következő öt évre előre kapja meg az ukrajnai támogatás összegét, és azzal saját belátása szerint rendelkezzen, ellentmond a demokrácia alapvető szabályainak.
Egy olyan ország belépése a NATO-ba, amely jelenleg háborúban áll elég bonyolult. De nekem a Jens Stoltenberg által kért 100 milliós alap sem szimpatikus. Az én olvasatomban azt mondja, hogy szeretnék egy 100 milliárdos alapot létrehozni, mert akkor nem számít, hogy az emberek mire szavaznak és azt csinálok vele, amit akarok. Még akkor is, ha a kormányok változnak addig... Én viszont a demokrácia híve vagyok
– mondta a Liga szenátora, aki szerint a javaslat azt is jelenti, hogy a NATO még 5 évig legalább háborút akar a tűzszünet lehetősége nélkül.
Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban a kormányfő egyértelműen fogalmazott. Giorgia Meloni többször is elmondta, hogy míg Ukrajna EU-tagságát támogatja, addig a NATO-ba való belépésével kapcsolatban erős kétségei vannak.