Július elsején vette kezdetét Magyarország fél évig tartó vezetésének időszaka az Európai Tanács elnöki posztján. Hazánknak először 2011-ben, a spanyol–belga–magyar trió keretében jutott soros elnöki szerep. Az idei magyar elnökséget megelőzően Belgium látta el ezt a feladatot, és Magyarországot Lengyelország fogja követni az elnöki székben.
A magyar elnökségi prioritások azokra a területekre koncentrálnak, ahol a változás iránti igény a legerősebb - jelentette ki az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Kossuth Rádióban, vasárnap. Bóka János rámutatott, sajátos időszak lesz a következő fél év az EU történetében, hiszen a magyar uniós elnökségnek az éppen felálló Európai Parlamenttel és az új biztosok megválasztásával még átmeneti időszakban lévő Európai Bizottsággal kell majd együtt dolgoznia.
"Magyarország az Európai Unió Tanácsának a soros elnöki feladatait veszi át, ez azt jelenti, hogy a Tanács intézményeinek, ideértve a munkacsoportoktól egészen a miniszterek tanácsának üléseit, a napirendjét Magyarország fogja meghatározni, mi rá tudjuk irányítani a figyelmet azokra a politikai kérdésekre, amiket különösen jelentősnek gondolunk, tudjuk felgyorsítani a munkát azoknál a jogalkotási dossziéknál amelyeket fontosnak és jelentősnek tartunk, tudunk olyan vendégeket hívni, tudunk olyan eseményeket szervezni, ami számunkra fontos kérdésekre irányítják rá a figyelmet." - mondta az európai uniós ügyekért felelős miniszter, Bóka János.
Új irányt kell adni Európának, ez pedig nem csak az ideológiáról szól, hanem kézzel fogható, hatékony megoldásokról - erről már a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára beszélt a Bayer Show-ban.
"Amikor azt mondtuk, hogy új irányt kellene adni Európának, a választási kampányban sokat beszéltünk erről, akkor az nem egy üres lózung, és nem csak arról szól, hogy a jobboldali, nemzeti gondolkodású, a tagállamok újra megerősítésében gondolkodó partnereket keresünk, nem csak ideológiáról, sőt, nem elsősorban ideológiáról, hanem kézzel fogható, pragmatikus dolgokról van szó. Ahogy egyébként ahogy mi is, a majdnem másfél évtized alatt, mialatt kormányzunk, erre próbáltunk koncentrálni." - fogalmazott a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár.
Kovács Zoltán hozzátette, az Európai Unió csak akkor lehet erős, ha a tagállamai is erősek.