A 42 éves férfi szeptember 20-án brüsszeli átszállás után érkezett meg Libériából dallasi rokonaihoz. Tünetei még nem voltak. Nősülni akart és letelepedni az Egyesült Államokban. Azóta akár száz emberrel is kapcsolatba kerülhetett, közülük ötvenet tartanak megfigyelés alatt. Családját azonnal elkülönítették. A libériai hatóságok készek eljárást indítani ellene, mert a monroviai reptéren hamisan azt vallotta, nem érintkezett ebolabeteggel. Pedig néhány nappal elutazása előtt egy ebolás nőt vitt a kórházba, aki azóta meg is halt. A dallasi kórházban is tagadott.
Közben az NBC televízió Libériában dolgozó operatőrének is pozitív lett az ebolatesztje. A férfit magángéppel szállítják Amerikába. Ő a negyedik amerikai, aki Libériában kapta el a kórt. Louisiana kormányzója a fertőzés megállítása érdekében utazási korlátozások bevezetését sürgette. „Az Obama-kormánynak le kell állítania a repülőjáratokat a járvány sújtotta országokból. Láthatjuk, hogy az első beteg Dallasban milyen aggodalmat váltott ki. Láttuk, hogy már más afrikai állam is repülési korlátozásokat vezetett be. A megelőzés sokkal jobb, mint a történésekre válaszolni” – mondta Bobby Jindal.
A Fehér Ház azonban visszautasította a repülési tilalom bevezetését. „Az ilyen intézkedések akadályozzák és lelassítják az Egyesült Államokat és partnereit, hogy szakembereket és felszereléseket juttasson el a fertőzött térségbe” – mondta Lisa Monaco, az amerikai elnök belbiztonsági és terrorelhárítási tanácsadója.
Az USA a tervezettnél több katonával is segítené a járvány megfékezését Nyugat-Afrikában. „Azt tervezzük, hogy majdnem négyezer katonát vezénylünk ki erre a küldetésre, de természetesen naponta mérlegeljük, hogy mire van szükség. Lehet, hogy nem mennek ilyen sokan” – mondta John Kirby, a Pentagon szóvivője. Az amerikaiak a járvány sújtotta régióban tizenhét egészségügyi központot, illetve laboratóriumokat is létrehoznának. Az akció költsége átszámítva elérheti a 240 milliárd forintot.
Az ebolajárvány öt nyugat-afrikai országot érint. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO adatai szerint február óta 7500-an betegedtek meg, közülük 3500-an vesztették életüket.