Furcsa módját választotta a lemondásnak a francia környezetvédelmi miniszter. Nicolas Hulot elment egy rádióműsorba, ahol a kormányzati munka kihívásairól kérdezték, a riporter nem számított arra, hogy milyen választ kap.
– Életem legnehezebb döntését kel meghoznom. Nem akarok tovább hazudni magamnak és nem szeretnék úgy tenni, mintha a puszta jelenlétem a kormányban azt jelentené, hogy dolgozunk a klímaváltozás kihívásain. Ezért szeretnék távozni ebből a kormányból, még a mai napon.
– Ezt Komolyan gondolja? kérdezett egyszer vissza a riporter.
– Igen – hangzott a miniszteri válasz.
Nicolas Hulot lemondása komoly érvágás Emannuel Macron francia elnöknek, akinek a népszerűsége az elmúlt hónapokban lejtmenetben van. Pedig egykori tévésként és környezetvédelmi aktivistaként továbbra is megbecsült szereplője a francia közéletnek. A kormányfő megköszönte a miniszter munkáját, aki szerinte túl gyors tempót diktált.
„A kormány nem tér le az ökológiai útról, a klímaváltozás komoly kihívások elé állítja az országot és az egész emberiséget. Egy olyan ügyről van szó, amit komolyan veszünk és a megfelelő sorrendben és megértéssel kezelünk, ideértve a nemzetközi elkötelezettségeinket” – mondta Edouard Philippe.
Franciaország élen jár a környezetvédelmi problémák kezelésében. Emmanuel Macron megpróbálja életben tartani a párizsi klímaegyezményt, amiből Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan kilépett. Ugyanakkor Franciaországban komoly vita van az atomerőművek sorsáról, amelyek az ország áramellátásának több mint a 75 százalékát biztosítják. Ezt szerette volna a most lemondott miniszter radikálisan, 50 százalék alá csökkenteni. Tervét azonban kormányon belül sem támogatták.