Ebola elleni vakcina fejlesztésén dolgoznak az egyik nagy amerikai gyógyszergyár laboratóriumában. A Nyugat-Afrikában pusztító járvánnyal szembeni védekezés érdekében a cégek egyesítik erőfeszítéseiket. Így akarják felgyorsítani az oltóanyag kifejlesztését. Az első kísérleti vakcinákhoz a túlélők vérét is felhasználták.
„Azt tudjuk most, hogy állatokon működik. Most azt teszteljük, hogy biztonságos-e. A vérben azt is mérjük, hogy ellenálló-e az ebolával szemben. Önkéntesektől származó vérmintákat tesztelünk, hogy meglássuk, működik-e” – közölte Paul Stoffels, a Johnson & Johnson kutatási igazgatója.
A vállalat legkorábban jövő év márciusára ígéri, hogy az érintett nyugat-afrikai térség kap az oltóanyagból. Az első minták rövidesen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) genfi munkatársaihoz kerülhetnek. A WHO közben az utazási korlátozások szükségességéről is tárgyal.
Washington már tovább szigorítja a Nyugat-Afrikából érkezőkkel szembeni korlátozásokat. Ezentúl azt érintett afrikai államokból származókat a lappangási időszak végéig, vagyis 21 napig megfigyelés alatt tartják. Az Egyesült Államok öt repterén ellenőrzik az utasok testhőmérsékletét.
Közben a WHO Nigéria után Szenegált is ebolamentesnek nyilvánította. „Nem szerepel egyetlen ország sem a vörös listán. Vannak érintett államok, amelyeket segíteni kell. Szenegál véget vetett a fertőzésnek. Nincs az érintett országok között” – nyilatkozta Alimata Jeanne Diarra-Nama, a WHO regionális képviselője.
A hirtelen felszökő lázzal, hasmenéssel, hányással és bizonyos esetekben belső vérzéssel járó kór eddig legalább 4900 halálos áldozatot követelt.