Gyászmisét tartanak az angliai Salfordban a dzsihadisták újabb áldozatának emlékére. A szélsőséges iszlamisták néhány napja fejezték le a 47 éves brit férfit, aki egy segélyszállítmányt kísért Szíriában. A szertartáson felolvasták azt a levelet, amelyet elrablása előtt írt családjának.
Az eredetileg taxisofőrként dolgozó férfira emlékeztek egy nagy-britanniai muszlim közösségben is, amely élesen elhatárolódott a dzsihadistáktól. „A muszlim közösség nagyon sértőnek találja, hogy Iszlám Államként emlegetik az ISIS-t. Az valójában egy terrorista állam, amely terrorral kampányol, és meg akarja félemlíteni az emberek szívét. A brit muszlim közösség azonban egységes, és szolidárisak vagyunk Alan Henning családjával, valamint a világgal, és nem hagyjuk, hogy ez a terrorcsoport nyerjen” – mondta az egyik muszlim közösség tagja.
A brutális gyilkosságokkal az iszlamisták – állításuk szerint – azt bosszulják meg, hogy a nyugati hatalmak bombázzák állásaikat.
Az Egyesült Államok vezette koalícióhoz öt arab ország mellett már csatlakozott Ausztrália, Hollandia és Belgium is – a belga vadászgépek hétfőn már támadták is az Iszlám Államot. A Hír TV-nek nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő szerint a folyamatos légicsapások azonban nem elegendők ahhoz, hogy térdre kényszerítsék a szunnita szélsőségeseket. „A Pentagon képviselője azt mondta, hogy légierővel háborút nem lehet megnyerni. Szó szerint úgy fogalmazott: amit mi tudunk csinálni, az az, hogy az ISIS-t orrba verjük. Ebbe még nem halt bele senki” – fogalmazott Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Szárazföldi csapatokat azonban egyelőre egyetlen ország sem kíván bevetni. Az ugyanis jelentős áldozatokkal járna, ráadásul felborítaná a térség kényes hatalmi egyensúlyát. Amerikai katonai vezetők arra figyelmeztettek, hogy a légicsapások akár évekig is elhúzódhatnak – ez egyébként jól jönne az amerikai hadiiparnak is.