Jens Schneider, az osnabrücki egyetemen dolgozó migrációs szakértő szerint Frankfurt volt az első város Németországban, melyben kisebbségbe kerültek a németek. Azóta több ilyen várost is találni, a Frankfurthoz közeli Offenbachban például csak 37 százalék a migrációs háttérrel nem rendelkező németek aránya. Számos másik olyan kisebb-nagyobb város van még Németországban, ahol már nem éri el az 50 százalékot a németek aránya.
A német statisztikákban három kategória van migrációs szempontból: migrációs háttérrel nem rendelkező németek, migrációs háttérrel rendelkező németek és külföldiek. Ha csak a külföldieket tekintjük migránsnak, akkor egyelőre még nincs olyan város, ahol a németek kisebbségben lennének, ám az előbb már említett Offenbachban csak a külföldiek aránya is 40 százalék felett van már.
A szakértő szerint a tendenciák egyértelműek: a német városokban folyamatosan nő mind a külföldiek, mind pedig a migrációs háttérrel rendelkező németek száma.
Egész Németország területére vetítve nem olyan aggasztóak az adatok. Németország 81,7 milliós lakosságának 76,5 százaléka migrációs háttérrel nem rendelkező német a 2017-es számok szerint. Mára vélhetően kisebb ez az arány, de az kijelenthető, hogy Németország lakosságának háromnegyede német még úgy is, hogy számos város egészen más képet mutat.
Érdekesség még, hogy Németország keleti részén alig találni olyan várost, ahol nagy lenne a külföldiek aránya a németekhez viszonyítva. Drezda fért csak fel a Neue Zürcher Zeitunglistájára, a szász városban 10 százalék a migránsok aránya.