A terrortámadást követően Németország bejelentette szigorít a migrációs szabályokon. A kitoloncolások felgyorsításával és a határellenőrzés visszaállításával próbál védekezni az iszlám szélsőségesek ellen. Kérdés, hogy kire próbálja majd áttolni a problémát.
Nem kizárt, hogy feszültséget szül, Berlin és Róma között a bevándorlók kitoloncolása. A híradások szerint ugyanis elmúlt két évben 20 ezer Olaszországba érkezett migráns távozott Németországba.
Az olasz kormány 2022-ben az olasz befogadóközpontok telítettségére hivatkozva felfüggesztette a bevándorlók visszafogadását. Németország azonban már korábban is jelezte, hogy szeretné újraindítani az dublini migrációs megállapodásban előírt eljárásokat, amelyet Olaszország egyoldalúan felfüggesztett. A solingeni terrortámadás után a kérdés még égetőbbé vált, hiszen az elkövetőnek már távoznia kellett volna az országból.
A statisztikák szerint 2023-ban közel 15 ezer személy, 2024-ben pedig 6 ezer személy érkezett Németországba, akik Olaszországon keresztül léptek kontinensre. Itália azonban 2022 végén jelezte nincs visszaút, az ország telítődött. Sajtóhírek szerint az olasz belügyminisztériumnak most sem áll szándékában változtatni. Egészen 2026-ig hatályban hagyná a rendelkezést, addig amíg az európai uniós új migrációs csomag életbe nem lép.
Kétségtelen, hogy Olaszországnak már így is komoly problémát jelent a közbiztonság megteremtése. A kitoloncolások felgyorsítása az olasz kormány számára óriási feladat, a zárt migránstáborok itt is zsúfolásig telítődtek.