Ellenzéki fiatalokat vettek őrizetbe Kairóban. Egyiptomban kijárási tilalom van éjszakánként, tüntetések nincsenek. A múlt héten 800-1500 halottja volt az utcai harcoknak.
„Aki megszegte a törvényt, azt megbüntetjük” – kezdte a hadsereg főparancsnoka egy katonai fórumon. A hadsereg puccsal buktatta meg az előző, iszlamista kormányt. Most azt ígérik: az iszlamisták pártját mégsem tiltják be, indulhatnak a következő választáson. „Az egyiptomiak szabad emberek, azt választanak, akit akarnak. A hadsereg és a rendőrség most csak a békés átmenetet felügyeli, de hamarosan az emberek dönthetnek arról, hogy milyen vezetőt akarnak” – ígérte a főparancsnok.
Előrehozott választást akar az Európai Bizottság és a francia elnök is. Francois Hollande arab országok külügyminisztereivel tárgyalt Egyiptomról, a héten pedig az európai kollégáival egyeztet Brüsszelben. „Az arab országok és Franciaország közös felelőssége, hogy Egyiptomban véget érjen az erőszak. A lehető leghamarabb új választást kell kiírni Egyiptomban, hogy az emberek elmondhassák a véleményüket, ebben pedig a hadseregnek is szerepet kell vállalni – üzente Hollande.
Az EU-val ellentétben Amerika nem tartja puccsnak az egyiptomi hatalomátvételét. Ők továbbra is a hadsereg mellett állnak, de az előrehozott választást is támogatják. „Ha Sisi nem nyer, kivégzik. Neki tehát nem az a kérdés, hogy mit tegyen, hanem hogy megszerzi-e a hatalmat vagy börtönbe kerül. Ez egy kemény választás. Mikor lesz választás? Bármikor megteheti és Egyiptomban van egy közmondás, hogy nem az a lényeg, hogy kire szavazol, hanem hogy ki számolja a szavazatokat. Másként, biztosítva lesz, hogy a hadsereg fenntartsa a hatalmát, mint az elmúlt 6 évtizedben folyamatosan” – mondta Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Az átmeneti kormány azt ígérte: ezen a héten megkezdik a tárgyalást a Muzulmán Testvériség néhány vezetőjével, hogy az előrehozott választást előkészítsék.