2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Svenk

Következik:

Bayer show 00:05

Külföld

Egyezség született az uniós gázirányelvek ügyében

Megegyeztek az uniós tagállamok az Északi Áramlat 2-re vonatkozó EU-s szabályozásról. Ez azt jelenti, hogy megépülhet az Európába érkező orosz földgáz mennyiségét megsokszorozó csővezeték-hálózat, amit Németország a bírálatok ellenére is kitartóan támogat. Az Egyesült Államok viszont határozottan ellenzi a projektet, mondván: ezzel az orosz befolyás is megnő Európában.

Már javában folyik az Északi Áramlat 2 nevű csővezeték-hálózat építése, több helyszínen is. Az Oroszországból induló vezetékkel megduplázódhatna az eredeti Északi Áramlaton keresztül Európába érkező orosz földgáz mennyisége.

Az Egyesült Államok viszont attól tart, hogy ezzel Moszkva politikai befolyása is megnő a kontinensen. Donald Trump emiatt már a tavaly nyári NATO-csúcson is élesen bírálta az EU részéről a projektet irányító németeket.

„Németország, ahogy én látom, Oroszország túsza, az energiájának a nagy részét onnan kapja. Szóval meg kéne védenünk Németországot, de ők Oroszországtól kapják az energiájukat. Ezt magyarázza meg valaki. De hát ezt nem lehet” – jelentette ki az amerikai elnök.

Berlin azonban a végsőkig kitart az Északi Áramlat 2 mellett. Angela Merkel kancellár a legutóbb a pozsonyi V4-es találkozón cáfolta Donald Trump szavait. „Függővé válunk-e Oroszországtól emiatt a második csővezeték miatt? Én azt mondom, hogy nem, ha közben arra törekszünk, hogy más forrásokra is támaszkodjunk. Vagyis gázügyben nem akarunk egyoldalúan csak Oroszországtól függeni. Oroszország már a hidegháború idején is gázforrás volt, és ez továbbra is így lesz” – fogalmazott német kancellár.

De nemcsak Washingtont aggasztja az új orosz csővezeték-hálózat. Számos európai ország tart attól, hogy ha az Északi Áramlat 2 megépül, Moszkva egyszerűen elzárja a csapokat a hosszú távon EU- és NATO-tagságra törekvő Ukrajna felé.

Az Európai Bizottság módosítaná a vonatkozó uniós törvényeket, így az EU-n kívüli félre is a szigorúbb uniós szabályok vonatkoznának, vagyis például nem építhetné ugyanaz a csővezetéket, aki a benne érkező földgázt szolgáltatja. Jelen esetben mindkettő a Gazprom.

Franciaország csütörtökön váratlanul támogatásáról biztosította a Bizottság tervét, de péntekre sikerült mindenkinek megfelelő, kompromisszumos megoldást találni. „A, és ez azért volt lehetséges, mert Németország és Franciaország szorosan együttműködött” – közölte Merkel.

Kiszivárgott értesülések szerint mindez azt jelenti, hogy valóban keményebb lesz az uniós kontroll, de az Északi Áramlat 2 építése ettől még nem kerül veszélybe.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!