Az Ukrajnához tartozó Krími Autonóm Köztársaság orosz megszállásáról rendezett vitát az Európai Parlament plenáris ülése Strasbourgban. Az EU soros görög elnökségét képviselő miniszter bejelentette, hogy a vasárnapra tervezett, az elszakadásról szóló krími népszavazás törvényellenes, az eredménye érvénytelen lesz, amelyet az Európai Unió nem ismer el. A felszólalók elítélték az orosz katonai inváziót.
– Oroszország gyakorlatilag nemzetközi jogot sért, és ezt nem lehet megbocsátani. És ezt nagyon egyértelműen meg is kell fogalmaznunk. A krími népszavazás nemzetközi jogba ütközik és az ukrán alaptörvénybe is, ezért nem lehet legitimnek tekinteni. Sőt, nincs is alapja, nincs is indoklás az eljárás mellett, mert az orosz kisebbséget nem üldözték Ukrajnában – mondta Elmar Brok, az Európai Néppárt képviselője.
A fideszes Schöpflin György szerint az ukrán népet éppen ez a válság kovácsolhatja össze és teheti elkötelezetté a demokrácia iránt. „A Krím félsziget titkos megszállása, a félelem az orosz inváziótól új ukrán identitástudatot eredményezett. A történelem iróniája, hogy az új ukrán nemzettudat kép alapítóatyja Putyin és Janukovics lehet.”
A szocialista Tabajdi Csaba szerint azonban oroszok és ukránok egyformán felelősek a konfliktusért. „Elítélendő, hogy tegnap ukrán nacionalisták magyar történelmi emlékhelyet rongáltak meg a Vereckei-hágón. Vissza kellene állítani Ukrajnában az orosz nyelv állami státuszát, a Krímben pedig az ukrán nyelv státuszát – mondta Tabajdi Csaba. – A Krím elszakadása, visszatérése Oroszországhoz, nemcsak az orosz területszerző politika eredménye, hanem mögötte milliós orosz tömeg önrendelkezési joga van. Legfőbb gond jelen pillanatban, hogy egymásnak feszül az orosz és ukrán nacionalizmus” – tette hozzá a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének képviselője.
Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogad el Oroszország Ukrajna elleni agressziójáról.