Az eredetileg az 1990-es évek elején, Hans-Dietrich Genscher német külügyminiszter kezdeményezésére a francia–német kiegyezési folyamat kibővítésével létrehozott formátum a kezdeti dinamikus együttműködést követően – elsősorban megfelelő politikai szándék hiányában – sokáig tetszhalott állapotban volt.
Donald Tusk harmadik kormányának 2023 decemberében történt megalakulását követően azonban az új lengyel vezetés elsődleges célként jelölte meg az ország „visszatérését” az európai politika első vonalába, ennek részeként pedig különösen fontos volt Varsó számára a közös platform újraélesztése az EU két vezető államával.
A korábbi jobboldali lengyel kormányok a nemzeti szuverenitásuk védelmében az Európai Unióval szemben határozták meg magukat, Donald Tusk álláspontja az, hogy a szuverenitás fontos ugyan, de inkább a tárgyalóasztal mellett – mondta el a lapunk kérdésére az újraéledt weimari együttműködésről az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője.
Tusk szerint nem a távolmaradás vezethet el a lengyel középhatalmiság felé, hanem az, ha kompromisszumok és háttéralkuk útján Lengyelország, Franciaország és Németország mellett európai vezető hatalomként alakítja az EU jövőjét
– tette hozzá Dobrowiecki Péter.
A teljes cikket a Magyar Nemzet oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.