Johnson a Downing Streeten tartott szokásos napi sajtóértekezletén - amelyen most először az újságírók nem személyesen, hanem videokapcsolaton vettek részt - elmondta: a kormány felhívását követő 24 órában 405 ezren jelentkeztek önkéntes munkára.
Matt Hancock egészségügyi miniszter előző nap jelentette be, hogy a kormány 250 ezer önkéntes segítőt toboroz, de már az első nap ennél 155 ezerrel többen jelentkeztek.
Feladataik közé tartozik bevásárlások intézése, gyógyszerek eljuttatása a kijelölt helyekre - mindenekelőtt a patikákból a betegekhez -, páciensek hazaszállítása a kórházakból megfelelő biztonsági intézkedések mellett, valamint igény esetén telefonos kapcsolattartás a 70 éven felüli, kiemelten védett emberekkel, akiknek a brit kormány előírása alapján 12 hétig nem szabad elhagyniuk otthonaikat.
Angliában ez a rendelkezés - amely a múlt hét óta érvényes - 1,5 millió embert érint.
Boris Johnson szerda esti sajtóértekezletén elmondta: egy nap alatt annyian jelentkeztek önkéntes segítőnek, mint az közép-angliai Coventry nagyváros teljes lakossága.
Szerdán elfogadta a brit parlament azt a soron kívül benyújtott törvénytervezetet, amely a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre is felhatalmazza a koronavírus okozta járvány megfékezése végett.
Az indítványt először az alsóház, majd a felső kamara, a Lordok Háza is módosítások nélkül jóváhagyta.
A fertőzésgyanús emberek kényszerkivizsgálásának elrendelését, a repülőterek időleges bezárását és sok egyéb rendkívüli intézkedést lehetővé tévő jogszabálytervezetet a múlt héten terjesztette elő a brit egészségügyi minisztérium.
A kormány hangsúlyozza, hogy a rendkívüli jogkörök kiterjesztése csak időleges, a jogszabályban foglalt intézkedések arányosak a vírus jelentette fenyegetéssel és szigorúan csak akkor alkalmazhatók, ha feltétlenül szükséges.
A törvény lehetővé teszi a rendőrségnek és a határőrizeti hatóságoknak olyanok korlátozott időre szóló őrizetbe vételét, akikről megállapítható vagy feltételezhető, hogy fertőznek. Az emiatt őrizetbe vett embereket a hatóságok megfelelő helyszínre szállíthatják, ahol lehetséges szűrővizsgálatuk elvégzése és az eredmény kiértékelése.
Az új jogszabály alapján a belügyminiszter utasíthatja az üzemeltetőket a repülőterek és a kikötők működésének átmeneti felfüggesztésére, ha a határőrség munkára fogható állományának létszáma a megbetegedések miatt olyan mértékben csökken, hogy az már tényleges és komoly veszélyt jelentene az Egyesült Királyság határainak biztonságára.
Az új törvény a járvány idejére felhatalmazza a kormányt rendezvények és gyűlések korlátozására bármilyen helyszínen.
A brit kormány már a jogszabály elfogadása előtt megtiltotta a gyülekezéseket, előírva, hogy közterületeken egyszerre csak két olyan ember tartózkodhat egymás társaságában, aki nem él egy háztartásban.
A lakosság emellett csak az alapvető szükségleti cikkek és gyógyszerek beszerzése, valamint napi egy szabadtéri testmozgás céljából léphet ki az utcára, illetve akkor, ha orvosi segítségre van szüksége.
A munkába járás továbbra is lehetséges, de csak azoknak, akik kiemelt fontosságú területeken dolgoznak és otthoni munkavégzésük nem megoldható.
A hétfőn érvénybe lépett intézkedést a kormány három héten belül felülvizsgálja és ha lehetséges, enyhíti a korlátozások szigorát.
Macron jelentős beruházási programot ígért a közegészségügynek
Emmanuel Macron francia államfő jelentős beruházási programot ígért a közegészségügynek, és fizetésemelést az egészségügyi dolgozóknak a koronavírus-járvány miatt leginkább leterhelt kelet-franciaországi Mulhouse kórháza közelében szerdán megnyílt katonai tábori kórházban tett látogatásán.
A köztársasági elnök a francia televíziókban közvetített beszédében bejelentette, hogy a járvány idejére minden egészségügyi dolgozó megemelt túlórapénzt és kiemelt jutalmat kap. Köszönetet mondott a 40 ezer egészségügyi tartalékosnak, és annak a 100 ezer önkéntesnek, akik egy nap alatt jelentkeztek a kórházak toborzó akcióira.
Emmanuel Macron azt is bejelentette, hogy Résilience (Ellenállás) néven elindul az a hadművelet, amelynek keretében a hadsereg is bekapcsolódik a lakosság ellátásába a járvány idejére.
MTI