A felrobbantott csatorna Koszovó két szénerőművét látja el vízzel, ezek az erőművek pedig az ország elektromosenergia-ellátásának mintegy 90 százalékát biztosítják, de a robbanás miatt a térség ivóvízellátása is veszélybe került – derül ki a Koha Ditore beszámolójából.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy valójában mi történt, mi okozta a robbanást, illetve azt sem, hogy szándékos robbantásról van-e szó.
Albin Kurti (a képen) szerint Szerbia a felelős, a cél pedig az volt, hogy ezzel a „bűncselekménnyel és terrorista támadással” megsemmisítsék Koszovó kulcsfontosságú infrastruktúrájának egy részét.
A koszovói kormányfő azonban egyelőre semmilyen bizonyítékkal nem szolgált arra, hogy valóban szerbek állnak-e a robbantás mögött.
Marko Djuric szerb külügyminiszter visszautasította a Szerbia elleni vádakat, megalapozatlanoknak nevezve őket. Elítélte az esetet, de arra is utalt, hogy esetleg Pristina állhat a robbantás mögött. Bizonyítékokat ő sem közölt.
A szerb külügyi tárca vezetője a közösségi médiában arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy kezdjenek alapos és átlátható vizsgálatba, hogy azonosítsák és felelősségre vonják azokat, akik a bűncselekményt elkövették.
A csatornarobbanás után fokozták a rendőri jelenlétet a stratégiai fontosságú építményeknél.
A robbanás csak tovább fokozta a feszültséget Szerbia és Koszovó között, különösen azért, mert Észak-Koszovóban jelentős számú szerb kisebbség él, amelynek jogait Belgrád szerint a pristinai vezetés csorbítja, és a brüsszeli megállapodások ellenére nem hajlandó biztosítani számukra az önkormányzatiságot.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Mediaworks