Floridában, Georgiában és Virginiában is a latínó szavazók kegyeit kereste Donald Trump. A Miami közelében fekvő Doralban a Latinók Trumpért nevű csoport szervezett kerekasztalbeszélgetést az elnökkel. Trump szerint ha demokrata riválisa, Joe Biden nyer, akkor hazája Venezuela sorsára jut.
Az Egyesült Államokban gyorsan nő a venezuelai menekültek száma, akik határozott fellépést várnak el az elnöktől a hazájukat koldusbotra juttató Nicolas Maduro megbuktatására.
A floridai latinó közösségben pedig a kubaiak a meghatározók, akik a szigetállamot uraló kommunisták megdöntéséért lobbiznak.
Az elnök a georgiai Atlantában és a virginai Newportban folytatta korteskörútját.
A feketéknek az elnök Platina Terv néven 500 milliárd dolláros költségvetéssel ígért támogatási programot. Ebből az afroamerikaiak üzleti vállalkozásait segítenék hitelkönnyítéssel és adócsökkentéssel.
Ezen túlmenően ígéretet tett arra, hogy szövetségi nemzeti ünneppé nyilvánítja június 19-ét, a fekete rabszolgák 1865-ben történt felszabadításának évfordulóját.
Az elnök arra is utalt, hogy a sokszor erőszakba torkolló megmozdulások hátterében álló Black Lives Matter nevű mozgalom nem az afroamerikaiak érdekeit szolgálja.
Donald Trump a konzervatív Amy Coney Barrett bírót jelölte alkotmánybírónak
Donald Trump amerikai elnök a konzervatív Amy Coney Barrett szövetségi fellebbviteli bírót jelölte alkotmánybírónak szombaton.
Az elnök a Fehér Ház Rózsakertjében tartott ünnepség keretében jelentette be a jelölést, amely megfelel az amerikai sajtó várakozásainak. Donald Trump "nagyszerű pillanatnak" nevezte a jelölést, és emlékeztetett arra, hogy Amy Coney Barrett a harmadik alkotmánybíró, akit elnöksége idején jelölt.
Kiemelte, hogy Coney Barrett a néhai Antonin Scalia alkotmánybíró tanítványa volt, és hű ahhoz a hitvallásához, hogy a bírónak az írott törvények alapján kell döntéseket hoznia. Az elnök briliáns bírónak nevezte jelöltjét. "Ön fantasztikus (alkotmánybíró) lesz" - fordult a bírónőhöz.
Trump hangsúlyozta: nem lehet akadálya, hogy a szenátus megszavazza a jelöltet. Mint fogalmazott: gyors szenátusi folyamatra és szavazásra számít. A 48 éves Amy Coney Barrett rövid beszédben köszönte meg a bizalmat. "Szeretem az Egyesült Államokat és szeretem az Egyesült Államok alkotmányát" - fogalmazott.
A vendégek között volt Mike Pence alelnök, Mark Meadows, a Fehér Ház kabinetfőnöke, William Barr igazságügyi miniszter, illetve a néhai Scalia özvegye és a fia, Eugene Scalia, aki jelenleg munkaügyi miniszter a Trump-kormányzatban. Jelen voltak az alkotmánybíró-jelölt családtagjai, köztük hét gyermeke is.
A jelölt tiszteletét fejezte ki a múlt héten elhunyt Ruth Bader Ginsburg alkotmánybíró iránt, akinek a helyére jelölték őt. Leszögezte: változatlanul azt vallja, hogy egy bírónak csakis az írott törvény szerint szabad döntéseket hoznia. "Egy bíró nem a politika alakítója, és távolságot kell tartania a politikától" - hangsúlyozta.
Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje még a Fehér Ház ünnepsége alatt nyilatkozatot adott ki, amelyben arra szólította fel a szenátust, hogy az elnökválasztás előtt ne szavazza meg Coney Barrett jelöltségét. Coney Barrett még be sem fejezte hatperces beszédét, amikor Chuck Schumer, a szenátus kisebbségben lévő demokrata párti frakciójának vezetője szintén nyilatkozatot adott ki. Ebben azt állította, hogy a bírónő megszavazásával az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény felszámolására szavaznának a politikusok.
Mitch McConnell, a szenátusban többségben lévő republikánusok frakcióvezetője a bejelentés után úgy nyilatkozott Coney Barett jelöléséről: Donald Trump "nem is dönthetett volna jobban". Leszögezte: a szenátus az elkövetkező hetekben szavazni is fog az alkotmánybíró-jelöltről. Amerikai lapértesülések szerint a bírójelölt meghallgatása október 12-én kezdődik a szenátusban.
Közben Washington belvárosában több ezren vettek részt azon a közös meneten, amelyet Donald Trump támogatására szervezett Franklin Graham, a néhai Billy Graham prédikátor fia. A Capitolium épületétől a Lincoln-emlékműig teljesen megtelt a belváros. Az egybegyűltek nemcsak Donald Trumpot biztosították támogatásukról, hanem közösen imádkoztak az egyébként mélyen hívő katolikus Amy Coney Barrettért is. A tömeghez csatlakozott Mike Pence alelnök, aki a Lincoln-emlékmű talapzatánál elmondott rövid beszédében Trump "üdvözletét és háláját" tolmácsolta az egybegyűlteknek, egyúttal kérte őket arra is, hogy imádkozzanak az alkotmánybíró-jelöltért.
Hír TV, MTI