Az Északi Áramlatot 17,2 milliárd euróba került megépíteni, miközben a felrobbantásához elég volt 300 ezer dollár. A német nyomozók és a Wall Street Journal újságírói derítették ki, hogy valóban Ukrajna szervezte meg a cipőfűző-hadműveletnek nevezett akciót, ami egészen Volodimir Zelenszkij ukrán elnökig is elért.
Az Északi Áramlat az oroszországi Uszt-Luga kikötő közelében lévő Szlavjanszkaja kompresszorállomásról indult, a Balti-tenger alatt húzták végig, egészen a németországi Greifswald város közelében lévő Lubmin földgázfogadó állomásig. A tenger alatt 1230 kilométer hosszan húzódik. A dupla vezetékpár egy-egy szálán 27,5 milliárd köbméter földgáz ment keresztül. Az Északi Áramlat 1 és 2 együttes kapacitása 110 milliárd köbméter földgáz.
A vezeték az orosz gázt a kitermelési helyéről, a nyugat-szibériai Nadym Pur Taz és Jamal mezőkről szállította Németország felé. Az Északi Áramlat 1. az északnyugat-európai országokba szállította a gázt, a 2-es vezeték pedig a délkelet-európai nemzeteket célozta. Ez utóbbiról érkezett az orosz gáz Olaszországba, Szlovákiába, Magyarországra, Szlovéniába és Horvátországba.
Az Északi Áramlat 2. elleni támadás az emberiség történetének legsúlyosabb metángáz-kibocsátását eredményezte. Becslések szerint 100-400 ezer tonna metán került a légkörbe.
A vezeték felrobbantása két okból volt rendkívül előnyös Ukrajna számára. A Wall Street Journal oknyomozó riportjában írt róla, hogy Az Északi Áramlat veszte egyik oldalról elvágott egy rendkívül fontos kapcsolatot Európa és Oroszország között, így nyugati országok erőteljesebben támogathatták Kijevet a háborúban. Másrészt Oroszország így csak Ukrajnán keresztül szállíthatta a vezetékes földgázt az EU-nak, amiből az ukránok rengeteg tranzitdíjat tudtak lefölözni. A gáztranzitból évi több 100 millió dolláros bevétele lett Ukrajnán.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP