Komoly logisztikai kihívások elé állítja a döntéshozókat a Ciprusról a Gázai övezetbe irányuló humanitárius tengeri folyosó kialakítása – számolt be a Politico brüsszeli hírügynökség, amit a Magyar Nemzet szemlézett.
Azt, hogy Ciprusról tengeri útvonalon szállítsák a segélyt a Gázai övezetbe, már régóta lebegtetik, de a háború kirobbanása aktuálissá tette az ötletet. Ez a módszer hatékonyabbá tenné a segélyek eljuttatását a palesztin civilekhez, hiszen egy szállítóhajón nagyságrendekkel több segély juttatható el az övezetbe.
Ciprus, a megmentő
Az alapterv szerint a segélyek a Ciprus déli részén található Lárnaka városába érkeznének, itt izraeli hatóságok részvételével átvizsgálnák őket, majd ezután indulnának útnak a Gázai övezet felé.
Lárnaka mindössze 210 tengeri mérföldre (körülbelül 400 kilométerre) fekszik a háború sújtotta térségtől.
Níkosz Hrisztodulídisz ciprusi elnök a november eleji párizsi békefórumon vázolta fel terveit az európai vezetőknek, akik érdeklődést mutattak a kezdeményezés iránt. Görögország és Hollandia felajánlotta, hogy a gyakorlatban is segítenék a ciprusi humanitárius folyosó létrejöttét.
A kezdeményezés mögé nem meglepő módon beállt Egyiptom is, az országon ugyanis jelenleg hatalmas a nyomás a humanitárius segélyek célba juttatása kapcsán
- írja a lap.
Jelenleg egyetlen útvonalon tudnak áthaladni az élelmiszert és ivóvizet, alapvető létszükségletek biztosításához szükséges eszközöket szállító teherautók a Gázai övezetbe, ez pedig az egyiptomi határon található Rafah átkelőhely.
Az, hogy pontosan hova kerül a segély és azt miként osztanák szét a Gázai övezetben és melyik államnak lehet még fontos szerepe a humanitárius folyosó létrehozásában, kiderül a Magyar Nemzet teljes, átfogó cikkéből, amit IDE KATTINTVA lehet elérni.