Dominic Raab brit főtárgyaló csupán néhány órát töltött Brüsszelben. Az álláspontok nem közeledtek, az ír határ kérdése továbbra is vita tárgya maradt. Pedig mind az Európai Bizottságnak, mind a brit kormánynak vannak elképzelései a probléma megoldására. A brit kormány naponta szólal fel a megegyezés érdekében – pontosan tudják, hogy ha nem lesz új szabadkereskedelmi megállapodás közöttük, akkor a brit gazdaság nagyon rosszul jár 2019 tavaszán, a kilépéskor.
„Theresa May teljesen világossá tette, hogy az Egyesült Királyság nem marad az európai vámunió része. Ezért aztán szükségessé vált egy olyan megoldási csomag elfogadása, amely tiszteletben tartja a britek kilépését, de egyúttal garanciákat ad az íreknek, hogy nem ismétlődnek meg a múlt bajai” – nyilatkozta Jeremy Hunt brit külügyminiszter.
A britek el akarják kerülni, hogy újra visszaálljon a fizikai határzár, a szigorú vámellenőrzés a két ír terület, az uniós tag Írország és az unióból az Egyesült Királyság részeként távozó Észak-Írország között. Ez a 499 kilométeres határszakasz válik az EU és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatárává.
Az Európai Bizottság javaslata szerint mindkét ír államnak egy „közös szabályozási térséggé” kellene átalakulnia, míg a brit kormány terve egy közös, az EU és az Egyesült Királyság egészét magába foglaló szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az áruforgalomra vonatkozóan. A londoni kormány tehát úgy szeretne engedményeket, hogy Észak-Írország semmilyen jogi formában nem távolodhasson el a brit államszövetségtől.
A brexit feltétel-rendszerének fő témája lesz az Európai Unió vezetőinek szerdai tanácskozásának, szakértők szerint a politikusoknak kell politikai döntést hozniuk a patthelyzet feloldására, másként nem lesz megállapodás.