2021-ben ez összesen három százalék volt, tehát azóta jelentősen növekedett a büdzsével kapcsolatban felfedezett hibák aránya – áll a jelentésben, amelyet a Mathias Corvinus Collegium új ágának, az MCC Brüsszelnek az elemzői fedtek fel.
A számvevőszék az a szerv, amely ellenőrzi az EU bevételeit és kiadásait, hogy felmérje, az uniós forrásokat helyesen szerezték-e be, helyesen költötték-e el, megfelelő-e a költséghatékonyság és az elszámolás. Minden tagállam egy-egy tagot jelöl a számvevőszékbe.
Az uniós szerv évente ötszáz oldalas jelentést készít az előző évi elszámolásról. Megvizsgálják az uniós tranzakciók egy részét, ellenőrzik, hogy vannak-e hibák, elhibázott kiadások vagy csalás, és általános észrevételeket tesznek az uniós kiadások jogszerűségével kapcsolatban.
A jelentés beszámol rendszerszintű, illetve konkrét eseti hibákról is. Rendszerszintű hiba például, hogy a nyugdíjak folyósításának ellenőrzése továbbra is hatalmas fekete lyukat képez az EU pénzügyeiben: „Az EU mérlege 2022 végén 80,6 milliárd eurós nyugdíj- és egyéb munkavállalói juttatásokkal kapcsolatos kötelezettséget tartalmaz”.
Ám a brüsszeli tisztségviselők „munkavállalói juttatásainál” is nehezebben elszámoltathatók azok az esetek, amikor az EU pénzt utal át egy nem uniós ország kormányának (összesen 1,7 milliárd eurót), hiszen nem tudja felmérni, hogy a pénzt megfelelően használták-e fel.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.