"Fennáll a veszélye annak, hogy nem tudunk gyorsan és megfelelően reagálni" - hangsúlyozta a bolgár elnök, akit Alexander Van der Bellen államfő fogadott az osztrák fővárosban.
Közös bécsi sajtótájékoztatójukon Radev figyelmeztetett: "Erősödik a migrációs nyomás". Mint mondta, csak az utóbbi időben több mint száz illegális határátlépési kísérlet volt a bolgár-török határon. Rávilágított, hogy a török határszakaszon létesített 274 kilométer hosszú kerítés segít valamelyest, de "nem jelent végleges megoldást".
Radev és Van der Bellen emellett szót emeltek amellett is, hogy meg kell nyitni a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával.
A két politikus egyetértett abban is, hogy újra kell éleszteni a dunai térséggel kapcsolatos uniós stratégiát. Hangsúlyozták: a régió összefonodósának fokozására van szükség. A kezdeményezésnek, amely 14 Duna menti államot érint, túl kevés figyelmet szentelnek - jelentette ki Van der Bellen. Az osztrák államfő reményét fejezte ki, hogy e tekintetben változást hozhat a 2020 január 1-jével kezdődő horvát soros uniós elnökség.
Radev az osztrák köztársasági elnökkel tartott megbeszélést követően Brigitte Bierlein ügyvezető kancellárral és Wolfgang Sobotkával, a törvényhozás alsóházának elnökével is találkozott. Bierlein közleményében úgy fogalmazott, hogy a beszélgetésen mindenekelőtt a délkelet-európai államok uniós integrációját vitatták meg. "A Nyugat-Balkán európai perspektívája a legjobb alapja a stabilitásnak és biztonságnak a térségben, illetve azon túl is" - olvasható az állásfoglalásban. Az ügyvezető kancellár hangsúlyozta: Ausztria kiáll amellett, hogy mielőbb meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával.
MTI