A Pentagon vezetője délkeleti-ázsiai útjának laoszi állomásán újságírók előtt azt közölte, hogy Joe Biden elnök döntését az orosz erők változó harctéri taktikája motiválta.
Kifejtette, az orosz taktika megváltozásának lényege, hogy az offenzíva során a gépesített egységek helyett a gyalogságot helyezik előtérbe, amelyek előkészítik a terepet a gépesített erők számára.
Az ukrán hadseregnek "szüksége van azokra az eszközökre, amelyek ezt az orosz törekvést lassíthatják" - fogalmazott Austin, azt is hozzátéve, hogy Washington elvárja Ukrajnától, hogy az aknákat saját szuverén területének védelmére használja fel, és nem támadó hadművelet során.
A témában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő is kifejtette véleményét a HírTV stúdiójában.
Az Egyesült Államok továbbá biztosítékokat vár Ukrajna részéről, hogy a taposóaknák telepítése során korlátozza a polgári lakosságot fenyegető kockázatokat.
A várakozások szerint az ukrán haderő Kelet-Ukrajnában használja majd a vitatott katonai eszközöket, a gyalogsági aknákat.
Joe Biden elnök a hétvégén, több hónap ellenkezést követően jóváhagyást adott Ukrajna számára arra, hogy Egyesült Államok által rendelkezésre bocsátott rakétákat Oroszország elleni mélységi támadásokra használjon fel. Az ukrán haderő a jelentések szerint a hét elején 6 darab 300 kilométer hatótávolságú ATACMS-rakétát lőtt ki orosz területre.
Az amerikai kormányzat tisztségviselői a jóváhagyást azzal indokolták, hogy az orosz hadsereghez több ezer észak-koreai katona csatlakozott harcoló egységként az oroszországi Kurszk régiójában.
Szerdán az amerikai védelmi minisztérium 275 millió dollár értékű újabb fegyverszállítmányt is bejelentett Ukrajna számára.
A védelmi minisztérium közleménye szerint az amerikai hadsereg készleteiből azonnal hozzáférhető katonai segítség többi között tartalmaz mobil rakétarendszerekben használatos eszközöket, különböző tüzérségi eszközöket, drónokat, kézifegyvereket és lőszereket, páncéltörő fegyvereket, valamint védőeszközöket kémiai, biológiai, és nukleáris támadás esetére.