A nyugat-európai államok közül elsőként Németország ismerte el, hogy a keletről származó oltóanyaggal is lehet küzdeni a koronavírus-járvány ellen.
Jens Spahn egészségügyi miniszter egy lapinterjúban azt mondta, hogy az orosz és a kínai vakcinák is hatásosak a kórral szemben.
A tárcavezető úgy fogalmazott, nem a szérum származási helye a döntő, hanem annak hatékonysága és a biztonságossága.
London: már 10 millióan kapták meg a vakcina első adagját
Nagy-Britanniában hetek óta oltják az embereket. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint jó tempóban haladnak, és már 10 millióan kapták meg a vakcina első adagját.
London emellett arról is beszámolt, hogy jelentős ütemben csökken az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzések száma.
Bár más országokban is folyamatosan jutnak vakcinához az egészségügyi dolgozók és a betegek, a korlátozásokat a kormányok továbbra is fenntartják.
Sok helyen megelégelték a szigorításokat
A társadalom tagjai azonban sok helyen megelégelték a szigorításokat, és a járvány visszaszorítását célzó rendkívüli intézkedések visszavonását követelik.
A belga, a holland és a cseh fővárosban is tömegek vonultak utcára, és a rendkívüli jogrend megszüntetését sürgették. Brüsszelben több mint 300, Amszterdamban pedig 50 embert állítottak elő, Prágában pedig másfél ezren tiltakoztak, de csak néhány tucat személyt vettek őrizetbe a hatóságok.
Horvátországban is egyre türelmetlenebbek az emberek. Ennek ellenére a kormány következő 2 hétben nem léptet életbe újabb enyhítéseket. A vendéglátósok közül sokan a tilalom ellenére úgy döntöttek, hogy kinyitnak.
A kávézók azt sérelmezik a leginkább, hogy míg a benzinkutak, pékségek és a trafikok is árusíthatnak kávét vagy meleg italt elvitelre, addig ők ezt nem tehetik meg.
Belgrád európai viszonylatban élen jár a vakcinabeszerzésben
Szerbia is teljes mellszélességgel küzd a járvány ellen. Belgrád európai viszonylatban élen jár a vakcinabeszerzésben.
Déli szomszédunknál az orosz Szputnyik V, az amerikai-német Pfizer-BioNTech és a kínai Sinopharm oltóanyaga érhető el.
A szerb elnök a hétvégén jelentette be, hogy március elejéig újabb egymillió adag vakcina érkezik az országba, azt azonban nem tudatta, melyik oltóanyagról van szó.
Kijev továbbra sem vásárol vakcinát Oroszországtól
Bár Ukrajnában kevés az oltóanyag, Kijev továbbra sem vásárol vakcinát Oroszországtól. A parlament jogszabályban rögzítette, hogy semmilyen koronavírus elleni készítményt nem szerezhet be az ország a Föderációtól.
Moszkvát ez azonban nem aggasztja, és Szputnyik védőoltást szállított a szakadár területekre. Arról azonban nem érkezett hír, hány adag oltást kaptak a szeparatisták.
Görögországban újranyitottak a középiskolák
Ez már Görögország. A hellén államban az elmúlt napokban kevesebb fertőzést regisztráltak a hatóságok, mint az előző hét elején, ezért Athén úgy döntött, hogy újranyithatnak a középiskolák az országban.
Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a korlátozások részleges feloldása komoly veszélyekkel járhat. Kiváltképp azért, mert Görögországban is megjelent a koronavírus Dél-Afrikában felbukkant mutáns változata.
Hír TV