Hónapok óta ellenzik az Európai Unió vezető politikusai, hogy orosz vakcinával oltsanak a Közösség területén. Brüsszel valamennyi fórumon azt hangoztatta, hogy a koronavírus elleni Szputnyik V hatásfoka nem ismert, a készítmény összetevői kérdésesek, annak alkalmazása így veszélyes lehet.
Bár az Európai Bizottság engedélyezte a tagállamoknak, hogy saját felelősségre, nemzeti hatáskörben vásároljanak EU-n kívüli országból származó vakcinát, az orosz és a kínai oltóanyag mégis feketelistán volt. Eddig.
Miután Brüsszel megtudta, hogy Németország tárgyalást kezd Oroszországgal a Szputnyik V vakcina beszerzéséről, a balliberális erők azonnal felhagytak ellenkampányukkal.
Sőt, a Bizottság első számú szóvivője megerősítette, hogy a tagállamoknak lehetőségük van megállapodásokat kötni azokkal a gyártókkal, amelyek vakcinája nem szerepel az uniós oltási programban, és bátran éljenek ezzel a lehetőséggel.
<<szovivo_szinkron - 0:04-től>>
((ERIC MAMER, SZÓVIVŐ, EURÓPAI BIZOTTSÁG))
"Az Európai Bizottság és annak vezetői újfent ismertették a vakcinabeszerzésre vonatkozó álláspontjukat. Ennek értelmében támogatják a tagállamok azon erőfeszítéseit, amelyek más, Unión kívüli országokból történő oltóanyag vásárlásra vonatkoznak annak érdekében, hogy sikerrel lépjenek fel a koronavírus-járvánnyal szemben" - hangsúlyozta a Bizottság szóvivője.
Eric Mamer ugyanakkor azt is hozzátette, hogy ez nem jelenti az uniós oltási stratégia végét. A közösségi vakcinaprogramban szereplő készítmények beszerzését illetően a tagállamok nem térhetnek el a közösen meghozott egyezményekben rögzített feltételektől.
Elemzők azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy Brüsszel oltási politikája kizárólag addig mértékadó, amíg azt nem változtatja meg valamelyik erős tagállam döntése.
A kérdés csak az, hogy Berlin vagy Párizs mondja ki hamarabb a végső szót. Ezúttal Németország volt amely követendő irányt mutatott a Bizottságnak.
HírTV